Canım Anne

Çocuğu Bilgisayar Bağımlılığından Kurtarma Yöntemleri

Çocuğu Bilgisayar Bağımlılığından Kurtarma Yöntemleri

Çocuğu bilgisayar bağımlılığından kurtarma yöntemleri nelerdir merak ediyorsanız içeriğimizden etkili yöntemleri bulabilirsiniz.

Son zamanlarda internet kullanımının artması ile birlikte internet kullanma yaşı baya aşağı indi. Çocuklarda artan tablet ve telefon kullanımı nedeniyle bağımlılık oluşmaktadır. Yetişkinler bile internet bağımlılığından kurtulmazken çocukların içinde bulunduğu bu bağımlılığı engellemek için ailelerin üzerine büyük rol düşmektedir. Günümüzde aileler çocukları ile vakit geçirmek yerine onların eline telefon ve tablet verip kendi hallerine bırakmaktadır. Bu çocukların tüm hayatlarını etkileyen kötü bir durumdur. Çocukları kendi hallerine bırakmak yerine onlarla ilgilenmek gerekmektedir. Fakat çocuğunuz artık bir internet bağımlısı ise onun durumunun düzelmesi için bazı sorumluluklar alıp harekete geçmeniz gerekir. Uzmanların bu konuda önerilerini ve neler yapabileceğini aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Çocuğu Bilgisayar Bağımlılığından Kurtarma Yöntemleri

  • Çocuklarınıza direk interneti yasaklamak yerine dengeli bir şekilde interneti kullanması için teşvik edin.
  • Gün içerisinde internette geçirdiği zamanı dengelemeye çalışın. Bunun için gün içerisinde onunla daha fazla zaman geçirin ve onunla ilgilenin.
  • Bazen internette geçirdiği zamanlarda sizde onunla olun. Birilikte internette onunla vakit geçirdiğinizde nelerle ilgilendiğini görebilirsiniz. Bu hareket onları anladığınızı gösterir ve daha kolay iletişim kurmanıza olanak sağlar.
  • Çocuklarınızı da alıp tüm aile internetin olmadığı bir yerde tatil yapın. Bu aile bireyleri arasındaki iletişimi güçlendirip çocuklara internetsiz yaşamayı öğretir.
  • Evde internet kullanım saatleri belirleyin. O saatler dışında evde internet kullanmayı yasaklayın. Bu saatlerde kitap okuma, etkinlik yapma gibi aktiviteler yapabilirsiniz.
  • Özellikle de yaz aylarında okul olmadığında onların boş boş evde oturmasına izin vermeyin. İmkanınız var ise yaz okulları, spor aktivitelerine gönderin ki zamanını kendisi için faydalı etkinliklerde kullanabilsin. Çocuklar spor yapması daha sağlıklı bireyler olmasına büyük katkıda bulunmaktadır.
  • Evde yer alan bilgisayar, tablet gibi teknolojik ürünleri onların odasında tutmak yerine açık bir alanda tutun ki kontrolü sağlayabilirsiniz.
  • Son olarak evde yer alan teknolojik cihazlara sadece sizin bildiğiniz şifreler koyun. Böylelikle çocuklar sizin kontrolünüz dışında internete giremeyecektir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ