ÇOCUĞUNUZUN BEYİN GELİŞİMİNİ DESTEKLEYİN

ÇOCUĞUNUZUN BEYİN GELİŞİMİNİ DESTEKLEYİN

Sana emanet küçük bir melek. Onu korumak kollamak her zaman kutsal görevindir. Tabi ki bunu yaparken doğru bir şekilde yapmak ve çocuğunuzun beyin gelişimini desteklemek istemez misin? Yapılan bir araştırmaya göre insan beyninin gelişiminin en hızlı olduğu dönem 0-6 yaştır. Bir bebeğin doğduğunda beyninde milyarlarca sinir olduğunu ve bu dönemde verilen yeterli uyaranla çoğaldığını biliyor muydun? Kullanılmayan sinirlerin geriye dönüşümsüz öldüğü de ayrı bir gerçektir. Onun bu dönemini verimli geçirmek için yapman gereken dengeli besleme ve yeterli uyaranla ona destek olmaktır.

Onunla kaliteli zaman geçir. Televizyon karşısında fazla vakit geçirmesine izin verme. Onun yerine zekâ geliştirici oyunlar oyna. Ona kitap oku. Hikâyeler anlat. Onunla sürekli konuş.  Sosyal alanlarda vakit geçirmesini sağla. Beraber resim çiz. Ona tekerleme ezberlet. Bu çocuğunun Öz güveninin gelişmesini sağlar. Çocuğunuzun beyin gelişimini desteklemek için beslenmede en önemli kriterlerden biri. Ona yumurta ver. Protein içeren yiyecekler çocuğun konsantrasyonunu arttırır. Kahvaltıda omlet ya da melemen iyi bir seçenektir. Yeşillik, ıspanak, lahana yeni beyin hücrelerinin büyümesini sağlar. Ona yumurtalı ıspanak yaparak sağlıklı bir öğün hazırlamış olursun. Doğal yağlı balık, iyi bir D vitamini kaynağıdır. Çocuğunun bilişsel gerileme ve hafıza kaybına karşı beynini korumak için Somon, ton balığı, sardalye gibi Omega-3 içeren balıkları yedirebilirsin. Bunların yanında balık yağı yedirmek de iyi bir fikir. Et yedirmeyi sakın atlamamak gerek. İşlenmemiş et tüket tabii. Yani salam, sosis, sucuktan uzak dur. Beyin gelişiminin ilk en önemli besininin anne sütü olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Onu muhakkak emzirmelisin. Anne sütü bir mucizedir. Onu bu mucizeden mahrum etme. İlk 6 ay anne sütü bebeğinin ihtiyacı olan tek besin.

Çocuğunuzun genetik şansı dışında yapabileceğin bir şeyler var. Sende çocuğunun beyin gelişimini desteklemek ve onun geleceğine olumlu katkıda bulunmak istemez misin? Bunu beslenmesiyle ve zihnini uyaran faaliyetlerle destekleyebilirsin. Onlar bizim en değerli hazinemiz. Onları çevresinden de kıymet verilen hazineler haline getirmek senin elinde. Onlar bizim geleceğimiz. Geleceğini değerlendir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ