Çocuk Gelişiminde Müziğin Etkisi

Çocuk Gelişiminde Müziğin Etkisi

Çocuk Gelişiminde Müzik

Müzik evrensel bir gıda niteliğinde insan ruhunu ve zihnini besleyen, karakterini geliştiren bir kavramdır. Dilini bilmediğimiz bir kelimenin etkili bir nota ve ses ile birleştiğinde kalbimize ne denli işlediğini biliriz. Yetişkinlerin bu hissiyatlarının hayat tecrübeleri ile paralel olarak geliştiği düşünüldüğünde çocukların dünyalarında müzik çok daha farklı hisler uyandırabilmektedir.

blank

Çocuklarda öfke kontrolünün ve davranış gelişimlerinin ehlileştirilmesinde müzik önemli bir etmendir. Müziğin rahatlatıcı etkisinin çocuksu bünyelerde çok daha hızlı etki gösterdiği belirlenmiştir. Hiç anlamasa da melodisini sevdikleri bir şarkıda mutlu olabilen çocuklar, o notalar ile belki de ilk hayallerini kafalarında şekillendirmektedirler. Duyguların insanoğluna neler yaptırdığı bilinen bir gerçek olduğundan, çocuklar da şarkıların kalplerinde yarattığı güzel hislerin peşinden koşarlar. Bu sebepten Çocukların dünyalarında müzik yadsınamaz bir etkiye sahiptir.

blank

Ruh hallerine ve davranışlarına göre çocuklara, ebeveynleri tarafından uygun müzikleri dinletilmelidir. Her aile çocuğunun nelerden hoşlandığını, nelerden nefret ettiğini bilir, yeteneklerinin farkındadır. Müziklerin seçimleri çocukların yeteneklerini de geliştirici, daima bir şeyler katma ihtimali olan notalardan oluşmalıdır. Çekingen ruhlu olan bir çocuğa rahatlatıcı bir şeyler dinletmek, kafasının zindeliğini arttıracak ve düşünsel gücünün farkındalığına ulaşmasını sağlayacaktır.

blank

Daha önce de bahsettiğimiz gibi hayaller, çocukların dünyalarında müzik ile iç içedir. Kulaklarında yankılanan her bir nota birtakım kavramları, olguları, insanları çağrıştıracak ve o çağrışımlara göre davranmasını sağlayacaktır. Doğru müzik seçimi bu doğrultuda çok önemlidir. Çocuk ile aile arasındaki iletişimin önemli bir mimarı sevgi ise, o sevgiyi perçinleyen düşünceler de müzik ile ortaya çıkarılacak, çocuğun zihninden kelimelere dönüşerek dökülecektir. Kalıplaşmış ifadelerin ve eski usül çocuk yetiştirme tekniklerinin tamamen dışına çıkarak profesyonel bir şekilde çocuğunuzu büyütmek, onu bu tip detayları benimseyen ve her daim hayatına uygulayan bir birey olarak yetiştirmek, müzik ile gerçekleşecek bir düşüncedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ