Çocuklar İçin Akıl Oyunları

Çocuklar İçin Akıl Oyunları

ÇOCUKLAR İÇİN AKIL OYUNLARININ ÖNEMİ

Çocuklar öğrenmeye ailede başlar. Okulların tam anlamıyla çocuğunuzu eğitebileceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çocuğunuzun aktif olarak düşünmesini sağlamak için onunla oyunlar oynamalısınız. Oyun oynadığı sürece çocuk sosyal kurallara da hızla alışmaktadır.

cocuk-akil-oyunlari

Öğrenme bebeğinizin / çocuğunuzun verdiği tepkilerin değişmesini sağlar. Her çeşit kavram ve nesneyi tanıyarak onların ne gibi işlevleri yerine getirebileceğini keşfederler. Oyun anında da çocuk sürekli bir öğrenme halinde bulunur.

zeka-oyunlari

Akıl oyunları her yaştaki bireyler için önemlidir. Bu oyunlar sayesinde aktif düşünmeler yapılarak zihin ayakta tutulur ve beyin jimnastiği sayesinde günlük hayat açısından her işinde pratikleşmeye başlayan bireyler görürüz.

zeka-oyunlari

Akıl oyunları çocuklar açısından daha büyük bir öneme sahiptir. Çocuklarınız için bu oyunları satın alabilir ya da internette yer alan online oyun sitelerinde araştırmalar yaparak uygun seçenekleri gözden geçirebilirsiniz.

Oyunları almadan önce mutlaka çocuğunuzun yaşına uygun oyunları seçmeye özen gösteriniz. Örneğin yapbozlar çocukların zihinsel gelişimi açısından önemlidir. On beş parçalık dahi bir yapboz bulabilirsiniz ancak bu yapboz 3-4 yaşındaki çocuklar için uygundur.

asian business woman building a puzzle over a white background

Labirent oyunları, geometrik şekilleri barındıran oyunlar, eşli bulmacalar, iki resim arasındaki farkın bulunduğu oyunlar, satranç gibi oyunlar diğer örneklerdendir.

Bu akıl oyunları sayesinde çocuğunuz farkında olmadan zihninin kapılarını teker teker açar ve okul hayatlarında daha başarılı bireyler olurlar. Özellikle satranç ve dama gibi oyunlar matematik gibi sayısal derslerinde yardımcıları olur.satranc

Birkaç yıldır okullarda da eğitsel zeka eğitimleri seçmeli ders olarak okutulmaktadır. Öğretmen ve öğrencilerin birlikte hareket ederek sosyal olarak bu süreci devam ettirmeleri pozitif bir tutumdur. Eğer çocuğunuzun gittiği okulda böyle bir uygulama yoksa ya da çocuğunuzun yaşı herhangi bir okula gitmek için yeterli değilse sosyal aktivite listenize böyle oyunları eklemekte yarar var.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ