Çocuklar İçin Oldukça Önemli Olan Oyun

Çocuklar İçin Oldukça Önemli Olan Oyun

Çocuklar ve oyun ayrılmaz ikilidir diyebilirsiniz. Çoğu zaman yetişkinler olarak oyunu oyalanılacak şey olarak görürsünüz. Çocuk oyun oynadığı zaman mutlu olur değil mi? Oyun öyle küçümsenecek bir şey değildir. Öncelikle çocuğun kendisini tanımasına yardımcı olur. Sonralarda çevresindeki maddeleri, kişileri, kişilerin davranışlarını, üslendikleri rolleri algılayıp öğrenmesi için oldukça önemli ve gerekli bir araçtır.

cocuklarda-oyun-oynamal

Çocukların bebeklikten itibaren küçük oyunlarla kendilerini ifade ettiklerine tanık olmuşsunuzdur. Çocuk oyunla hayatını anlamlandırır. Oyun çocuğunuzun eğitimini hızlandıran ve kolaylaştıran oldukça önemli bir faktördür. Çocuğunuzla oyun oynayıp onunla güzel vakit geçirip ilişkinizi pekiştirirken aynı zaman da oyunun kuralları olduğunu oyun gibi hayatın da kurallarını kavrayabilmesi için temel oluşturmuş olursunuz. Oyun oynarken bir sorun oluştuğunda bu soruna çözümler bularak onun çözüm üretme konusunda ki ilk deneyimlerini vermiş olursunuz.

bahcelerde-buyuyen-cocuklar-

Çocuğun toplumu algılaması, büyükler tarafından sevildiğini hissetmesi, mutlu olması, mantıksal ve uyumla birçok şeyi başaracağını anlaması için oyunun oldukça önemli olduğunu anlamanız ve hayatınızda uygulamanızın sizin için çok faydalı olacağını vurgulamalıyız. Küçük bir lego oyuncak ile çocuğun el becerisi gelişirken parçaları bir araya getirmek içinde farklı yollar denediğini görürsünüz. Çocuğun oyun yolu ile yaşamında karşılaşacağı olaylar karşısında farklı yollar denemesi gerektiğini anlaması için alıştırmalar yapmış olduğunu düşünebilirsiniz. Oyunla çocuğa yaşamın inceliklerini öğretip ve oyunda ona eşlik ederek aranızdaki bağı güçlendirebilirsiniz. Böylece çocuğunuzun olumsuz davranışlar edinmesini önlemiş olursunuz.

oyunlarla-ogrenme

Çocuğun sağlıklı ve uyumlu bir birey olarak yetişmesinde oldukça önemli olan oyun aynı zamanda enerjisini atması için de gereklidir. Sosyal ve zeka gelişimini becerisini arttıracak yaşına uygun oyunlar çocuğunuzun arkadaşı olacaktır. Çocuk oyun yoluyla birçok ihtiyacını karşılamaktadır. Bol oyunlu çok uyumlu çocuklarınız olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ