Çocuklarda Ağız Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Çocuklarda Ağız Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Ağız bakımı küçük yaşlardan öğrenilmesi gereken önemli bir konudur. Çocuklarda ağız bakımının nasıl olması gerektiğini sizler için derledik.

Çocuklarda ağız ve diş bakımı dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Bir bireyin diş sağlığı anne karnında başlar. Yani anne adayının hamilelik boyunca bol miktarda kalsiyum içerikli beslenmesi gerekir. Çocuklarda ağız ve diş bakımı 2 veya 3 yaşında başlamalıdır. Büyüdükçe katı besinler ve yemekler yemeye başlayan çocukların dişlerinin zarar görmemesi için ağız bakımı şarttır. Ailelere bu konuda büyük sorumluluk düşmektedir. Çocuğunuz ile birlikte kendi dişinizi de fırçalayarak ona bu alışkanlığı aşılayabilirsiniz. Aksi takdirde dişlerde çok erken yaşlarda çürüme meydana gelir ve ağız sağlığı bozulur.

Çocuklarda Ağız Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  • Diş doktorundan korkmamasını sağlayın. Bu yüzden onu sürekli kontrollere götürün ve orada eğlenmesini sağlayacak fikirler üretin. Herhangi bir ortamda eğlenen çocuklar korkma duygularını unuturlar.
  • Ona diş ve ağız temizliği hakkında bilgiler verin. Resimlerle dişlerin neden ve nasıl çürüdüğünü ona gösterin.
  • İlgisini çekecek bir diş macunu ve diş fırçası alın. Günlük diş temizleme zamanları eğlenceli ürünler ile daha kolay olduğu gibi zevkli de olacaktır.
  • Dişlerini fırçalarken veya gargara yaparken sizde onunla birlikte kendi ağız bakımınızı yapın. Birlikte bunları yapmak onun için daha eğlenceli olacaktır.
  • Çok fazla şeker yediğinde dişine ve ağzına olacakları resimlerle anlatıp onu bilinçlendirin.
  • Dişlerini her gece uyumadan önce fırçalamasını gerektiğini ve daha sonra sudan başka ihtiyaç olmadığı sürece beslenmemesi gerektiğini öğretin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ