Çocuklarda Diş Sağlığı

Çocukların süt dişleri daha çok organik madde içerir. Bu yüzden çürümeye daha müsaittir. Süt dişleri; çocuğun düzgün beslenmesi, konuşmanın düzgün gelişimi, ısırma ve çiğneme konularında önem teşkil eder.

Süt dişlerinde yaşanan rahatsızlıklar gecikmeden tedavi edilmelidir. Aksi takdirde çürük, ağrı, koku, kötü görüntü gibi olumsuz sonuçlara yol açar. Çocuğun yaşı küçük olduğundan bu özgüven eksikliğine kadar gidebilecek bir problemdir. Hatta ileride diş çarpıklığı yahut çene gelişimi bozukluklarına yol açabilir.

cocuklarda-dis-sagligi-5

Çocuğunuza mutlaka şeker, çikolata gibi besinler aldıktan sonra ağzını çalkalama alışkanlığı edindirin. Çürük oluşumu ve gelişimini engelleyecektir.

Çocuklarda dişleri ilk görüldüğünde ağız temizliğine başlanmalı ve 2,5-3 yaşlarında da diş fırçası kullanmaya başlanılmalıdır. Bu yaşta diş fırçalama alışkanlığını kazandırıp, çocuğun hayatının bir parçası yapabilirsiniz. Çocuk için seçilmesi gereken fırça, yumuşak, naylon kıllardan oluşmalıdır. Fırçalama süresi için de, 2 dakika yeterli olacaktır.

cocuklarda-dis-sagligi-4

Ayrıca; bebeklerin dişlerinde bazen kahverengi lekeler, ya da kahverengi lekeler olan dişlerde kopmalar kırılmalar görülür. Bu lekelere aslında biberon çürüğü denir.      Anne sütü ya da doğal inek sütü şeker içerir. Gece uyumadan önce süt içen bebeğin dişlerinde bu süt birikir ve dişlerde çürükler olur. Bu yüzden dişlerde gece bakımı önemlidir. Artı, bebeğinizin biberonla uyumasını engellemelisiniz. Biberondaki süte pekmez, bal gibi tatlandırıcılar eklemeyin. Bebeğinize beslenmesinden sonra su içirin.

cocuklarda-dis-sagligi-2

Çocuklarda nadiren de olsa diş eti hastalıkları da görülür. Yeni çıkan dişlerin çevresinde ya da fırçalama yetersiz kaldığında diş etinde problemler oluşabilir. Kızarma, şişlik ve kanama gerçekleşir. Bu gibi durumlarda ağız ve diş hijyeni sağlanmalıdır.

cocuklarda-dis-sagligi-1

12 yaşına geldiğinde, çocuğun ağızındaki azı dişler çürüksüzse, ergenlik dönemini bitirene kadar yeni çürükler oluşmadan çocuğun büyümesi önemlidir. Yetişkin olduğunda hiç çürüğü olmayacaktır.

cocuklarda-dis-sagligi-3

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ