Çocuklarda Doktor Korkusu Nasıl Aşılır?

Çocuklarda Doktor Korkusu Nasıl Aşılır?

Çocuklarda Doktor Korkusu Nasıl Aşılır?

Çocuklardaki doktor korkusu bebeklik döneminde hemen hemen her ay gidilen aşılar ile başlamakta ve anne babanın ve doktorun tutumu gibi nedenlerden dolayı diğer dönemlerde de devam etmektedir. İğnenin acısı yüzünden çocuklar hem hastaneye hem de doktorlara karşı korku ve kaygı duymaktadır. Bunu aşabilmek için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Çocuklardaki doktor korkusunu yenmesinin yolları arasından bazıları ise şunlardır;

cocuklarda-doktor-korkusu-nasil-asilir

  • Doktor seçimini yaparken oldukça seçici olmalısınız. Daha sıcakkanlı, konuşkan ve anlayışlı olan çocuk doktorlarını tercih etmelisiniz. Kimi çocuklar bazen sırf doktorun sert tutumu ve davranışları yüzünden doktora gitmek istemeyebilirler. Bu yüzden doktor seçimi oldukça önemlidir.
  • Çocukların muayene odaları daha onlara göre düzenlenmelidir. Daha kreş ortamı gibi, canlı ve renkli renkler kullanılmalıdır. Böylelikle çocukların üzerindeki kaygı ve korku da azaltılmış olacaktır.
  • Doktor çocuğu muayene ettikten sonra durumu çocuğun yanında değil ebeveynler ile özel olarak görüşmelidir. Bu çocuğun psikolojisi için daha mantıklı ve doğru olandır.
  • Anne babalar bilinçli olmalı, muayeneye gidecekleri zaman daha dikkatli davranış sergilemelidir. Çocuğun üzerindeki kaygı ve korkuyu artırmak yerine onu yatıştırmalıdır.
  • Çocuk yaramazlık yaptığında asla “ o abla hemşire sana cıs yapacakmış, iğne vuracakmış” gibi sözlerden kaçınmalısınız. Bu tür sözler çocuğunuzun bilinçaltına yerleşeceği için doktor ve hastane fobisi oluşmasına neden olmaktadır.

cocuklarda-doktor-korkusu-nasil-asilir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ