Canım Anne

Çocuklarda Doktor Korkusu Nasıl Aşılır?

Çocuklarda Doktor Korkusu Nasıl Aşılır?

Çocuklarda Doktor Korkusu Nasıl Aşılır?

Çocuklardaki doktor korkusu bebeklik döneminde hemen hemen her ay gidilen aşılar ile başlamakta ve anne babanın ve doktorun tutumu gibi nedenlerden dolayı diğer dönemlerde de devam etmektedir. İğnenin acısı yüzünden çocuklar hem hastaneye hem de doktorlara karşı korku ve kaygı duymaktadır. Bunu aşabilmek için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Çocuklardaki doktor korkusunu yenmesinin yolları arasından bazıları ise şunlardır;

cocuklarda-doktor-korkusu-nasil-asilir

  • Doktor seçimini yaparken oldukça seçici olmalısınız. Daha sıcakkanlı, konuşkan ve anlayışlı olan çocuk doktorlarını tercih etmelisiniz. Kimi çocuklar bazen sırf doktorun sert tutumu ve davranışları yüzünden doktora gitmek istemeyebilirler. Bu yüzden doktor seçimi oldukça önemlidir.
  • Çocukların muayene odaları daha onlara göre düzenlenmelidir. Daha kreş ortamı gibi, canlı ve renkli renkler kullanılmalıdır. Böylelikle çocukların üzerindeki kaygı ve korku da azaltılmış olacaktır.
  • Doktor çocuğu muayene ettikten sonra durumu çocuğun yanında değil ebeveynler ile özel olarak görüşmelidir. Bu çocuğun psikolojisi için daha mantıklı ve doğru olandır.
  • Anne babalar bilinçli olmalı, muayeneye gidecekleri zaman daha dikkatli davranış sergilemelidir. Çocuğun üzerindeki kaygı ve korkuyu artırmak yerine onu yatıştırmalıdır.
  • Çocuk yaramazlık yaptığında asla “ o abla hemşire sana cıs yapacakmış, iğne vuracakmış” gibi sözlerden kaçınmalısınız. Bu tür sözler çocuğunuzun bilinçaltına yerleşeceği için doktor ve hastane fobisi oluşmasına neden olmaktadır.

cocuklarda-doktor-korkusu-nasil-asilir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Sitemizde yüzlerce örgü modelleri ve yüzlerce bebek örgülerinin, çeyizlik lif modelleri nin videolu anlatımlarını bulabilirsiniz. Sitemizde şu içerikler bulunmaktadır.

Örgü Modelleri Lif Modelleri Havlu Kenarı Modelleri İğne Oyası Modelleri Dantel Modelleri Amigurumi Modelleri Kanaviçe Modelleri Kendin Yap Kendin Yap Fikirleri Kolay lif modelleri

Bebek Yelek Modelleri Yelek Modelleri Bebek Elbise Modelleri Bebek Patik Modelleri Bebek Şapka ve Bere Modelleri

En çok sevilen örgüler Çeyizlik örgü modelleri Amigurumi tarifleri Dıy fikirleri Geri dönüşüm fikirleri Kolay yemek tarifleri Okul öncesi çalışmaları okul öncesi