Çocukları Bilgisayar Oyunları Bağımlılığından Nasıl Korumalı?

Çocukları Bilgisayar Oyunları Bağımlılığından Nasıl Korumalı?

Çocuğunuzun bilgisayar başında çok fazla vakit geçirdiğini düşünüyorsanız yalnız değilsiniz. Bu konu da birçok ebeveyn aynı sorunu yaşamaktadır. Çocukları modern hayatın bir parçası olan bilgisayar ve bilgisayar oyunlarından uzak tutması elbette ki zordur ama imkansız değildir. Birkaç öneriye dikkat ederek bu sorunun üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz.

Çocuğunuzun oynadığı oyun onu derslerinden ve diğer aktivitelerden geri mi bırakıyor ve ruh hali sık sık değişiyor mu? Bu gibi belirtiler çocuğunuzun bağımlı olması anlamına gelebilmektedir. Bu yüzden ilk yapacağınız iş elbette ki sınırlama getirmek olmalıdır. Daha sonra ise yaptığı diğer aktivitelerde ve derslerini yaptığında ise ödüllendirirseniz diğer yönelimlerinde daha hevesli olacaktır.

Mutlaka çocuğunuz için sınırlar ve kurallar koymalısınız. Bu kuralları oturup, konuşup kesin olarak çizmelisiniz. Çocuğunuza derslerini yaptığında veya üzerine düşen görevleri tamamladığında belirli bir süre oyun oynayabileceğini hatırlatmanız onu psikolojik olarak rahatlatacaktır. Çocuğunuza oynadığı oyunun son oyun olmadığını daha sonra tekrar devam edeceğini belirtmelisiniz.

Eğer çocuğunuz gerekli olgunlukta ise hangi kuralı veya sınırı ne için koyduğunuzu ona detaylı olarak anlatın ki o da sizi anlamaya çalışsın.

Çocuklarınızın oynadığı oyunları yaşları kaç olursa olsun mutlaka kontrol etmelisiniz. Küçük çocukları kontrol etmesi daha kolay olsa da büyüdükçe takip etmek zorlaşır. Oyun seçimini beraber yapabilir ona bu konu da fikir sunabilirsiniz. Böylelikle kontrol sizin elinizde olmuş olur.

Çocukların bazen bilgisayar oyunlarına aşırı ilgili olmalarının sebeplerinden biri de yalnız kalmalarıdır. Bu yüzden çocuklarınız ile iletişim içerisinde olun, ona zaman ayırın ve yaşına uygun etkinlikler ve oyunlar oynayın. Bu ona kendini rahat ve değerli hissettirecektir. Sanal oyunlardan ziyade gerçek oyunlardan aldığı haz fazla olduğunda diğerini tercih etmek istemeyecektir.

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ