Çocukların Zeka Gelişimini Etkileyen 10 Öneri

Çocukların Zeka Gelişimini Etkileyen 10 Öneri

Çocukların Zeka Gelişimini Etkileyen 10 Öneri

Çocukların zekaları üzerinde genetik faktörler etkili olsa da zekanın gelişimi için anne baba tutumu, davranışları ve çevresel faktörlerde bir o kadar önem taşımaktadır. Çocukların zeka gelişimin etkileyen faktörler ve öneriler ise aşağıdaki gibidir. Bunlara dikkat ederek çocuğunuzun zeka gelişimini olumlu anlamda etkileyebilirsiniz.

cocuklarin-zeka-gelisimini-etkileyen-10-oneri

  • Hamilelik döneminde annenin beslenme şekli bebeğin zeka gelişimini doğrudan etkilemektedir. Bebeğin zeka gelişimini annenin hamile kaldıktan sonraki beslenmesi etkiledi gibi öncesi de etkilemektedir. Bu yüzden anne adayları beslenmelerine dikkat etmeleri, düzenli ve sağlıklı beslenmeleri, gerekiyorsa hamilelik süresinde vitamin takviyesi almaları gerekmektedir.
  • Hamilelik süresinde yeterli ve düzenli beslenmek kadar spor ve egzersizlerde önemlidir. Doktor kontrolünde ve izninde kendinizi yormadan hafif egzersizler yapabilirsiniz. Spor ve egzersiz anında bebeğe giden kan basıncı arttığı için zekasını da etkilemektedir. Aynı zamanda hamilelik süresince kontrollerinizi aksatmamalısınız. Böylelikle olası aksiliklerden erken haberdar olacağınız için müdahale edilme şansınız olacaktır.
  • Beden sağlığını olumsuz etkileyen faktörler beyin sağlığını da olumsuz etkilemektedir. Yani çocuğun yaşadığı çevre, geçirdiği hastalıklar, yetersiz ve düzensiz beslenmesi zeka gelişimi doğrudan veya dolaylı etkilemektedir.
  • Çocuğun zekasının genetik olduğu ve anne babadan geçeceği düşüncesi doğru olsa da bir kısmı eksiktir. Çünkü desteklenmeyen ve ortaya çıkarılmayan zeka zamanla körelir. Körelmemesi ve var olan zekanın ortaya çıkması ve gelişmesi için doğumdan sonra uygun ortam ve koşullar ile desteklenmesi gerekir.
  • Doğal beslenmeden ne kadar uzaklaşılırsa çocuğun beyin ve zeka gelişimi de o kadar olumsuz etkilenecektir. Bunun için hazır gıdalar yerine doğal gıdalar, besinler, meyveler ile beslemeye özen gösteriniz.
  • Mama seçimi yapacağınız zaman mutlaka hekiminize danışınız. Mamaların üretiminde yüksek miktarda katkı maddeleri kullanılmaktadır. Devam sütü olarak bebeklere erken yaşta verilmeye başlayan mamalar ise zeka gelişimini etkilemektedir. Bunun için hekiminize danışarak doğru mamayı seçip kullanınız.

cocuklarin-zeka-gelisimini-etkileyen-10-oneri

  • Çocuğunuzun oyuncak seçimini kendine bırakmalısınız. Sizin aldığınız rengarenk ve çok fonksiyonel oyuncaklar yerine mutfak gereçleri ile çaydanlık ile oynuyor diye kızmak yerine onun bu seçimine saygı göstermeli ve desteklemelisiniz.
  • Zekayı körelten objelerden uzak tutunuz. Üstün teknoloji ürünü olan bilgisayar, televizyon, tablet ve telefon gibi objelerden olabildiğince uzak tutunuz.
  • Çocuklarda olan zekanın ortaya çıkması ve gelişmesi için en önemli faktörlerden biri de sevgidir. Bunun için çocuğunuza sevginizi gösterin ve hissettirin. Sevginin verdiği güçle kendini daha güvende hissedecek daha iyi bir gelişim gösterecektir.
  • Doğum anı da zekayı etkileyen faktörlerden biridir. Bunun için uygun ve temiz koşulların bulunduğu hastanelerde doğum yapınız. Çocuğun doğum anında kısa süreli havasız kalması zekasını doğrudan etkilemektedir. Bunun için seçtiğiniz hastaneye ve hekiminize güvenmeli ve ona göre bir seçim yapmalısınız.

cocuklarin-zeka-gelisimini-etkileyen-10-oneri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ