Dantel Masa Örtüsü Modelleri

Birçoğumuzun çocukluk anılarında, ev dekorasyonunda hatırı sayılır bir yere sahip olan dantel örtülerin; uzun bir aradan sonra yine evlerin giydirilmesinde eski yerini almaya başladığına şahit oluyoruz. Tıpkı eski günlerdeki gibi, evler nostaljik bir şekilde yine dantel masa örtüsü örnekleri ile süslenmeye başlandı. Dantel seven hanımların el emeği, göz nuru dökerek belki aylarca üzerinde çalıştığı dantel işlerinin başında dantel masa örtüleri geliyor.

dantel-masa-ortusu-2

Genellikle bir motifin defalarca örülüp birbirine eklenmesi suretiyle oluşturulan dantel masa örtüleri, yemek masalarının baş tacı olma yolunda hızla ilerliyor. Tığ işine gönül vermiş her kadının hayatında mutlaka en az bir kez dantel masa örtüsü örmüşlüğü vardır diye düşünüyoruz. Tığ işi masa örtüleri içinde ilk sırayı her daim koruyan danteller zorlu bir sürecin sonunda evlerdeki yerini alıyor. Eskiden çeyizlerin en saygın üyesi olan dantel masa örtüleri; annelerimizin o şefkatli ellerinden özenle, bin bir emek harcanarak hayat bulurdu. Dantel örmeyi bilmeyenlerin ise yaptığı; konu komşu desteğiyle dışarıya dantel ören başka hanımların bulunup ve masa örtüsü sipariş etmektir. Çünkü bir genç kızın çeyiz sandığı dantelsiz boş sayılırdı, işte bu kadar önemliydi dantel örtüler.

dantel-masa-ortusu-3

Eskileri yad ettikten sonra gelelim günümüze. Dantel sevgisi her zaman baki kalan hanımların yanı sıra artık gençler de evlerini dantellerle süslemeye gayret ediyor. Belki annelerinin, anneannelerinin o geleneksel, o ağır motifli dantel örtülerini tercih etmiyorlar ama daha kolay tariflerle hazırlanan dantel masa örtüsü modelleri genç neslin evlerinde de son hızla yerini sağlamlaştırıyor. Dantel masa örtüleri de zamana uyum sağlayarak daha sadeleşti, daha örülebilir hale gelmeye başladı.

dantel-masa-ortusu-5

Çünkü hanımların iş hayatındaki yoğunluklarının arasına bir de dantel örgüsünü sıkıştırmaları oldukça güç artık. Tığ işi dantel masa örtüleri için kullanılan malzemelerin zarafeti tüm hanımlar tarafından bilinir. Tığın ve örgü ipinin inceliği yapılan tek bir motifin bile bazen birkaç gün sürmesine sebep olabilir. İşte tam da bu yüzden evinde dantel örtülere yer vermek isteyen ve bunu kendi becerisini katarak yapmak isteyen hanımlar; daha kolay modellere yöneliyor.

dantel-masa-ortusu-4

Sitemizdeki dekorasyon kategorimizin de ilginizi çekeceğini düşünüyoruz. Beğendiğiniz sayfalarımızın adresini sosyal medya hesaplarınızdan da paylaşırsanız memnun oluruz.

blankblank

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ