Dantel Modelleri

Dantel Modelleri

Dantelin ilk ortaya çıkışının M.Ö. 2500 yıllarında Mısır’da olduğu, eski firavun mezarlarındaki kalıntılardan yola çıkarak söylenir. 16. Yüzyılda Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde aristokratların kıyafetlerinde bir statü göstergesi olarak kullanılmasıyla yaygınlaşmıştır. Türklerde ise dantel çeyizlerin baş tacıdır; yatak ve masa örtüleri, yastık ve havlu kenarları, oda takımları Türk kadının özgün yaratıcılığını gözler önüne serdiği bir el sanatıdır.

dantel-modelleri-1

Dantelle ilgili bu kısa girizgahtan sonra kadınlarımızın el emeği, göz nuruyla hazırladığı dantel çeşitlerinden bahsedelim biraz. Çeyizlerin olmazsa olması dediğimiz dantel örtülerin yapımı büyüklüğüne ve kullanım yerine göre bazen oldukça meşakkatlidir. Biz bu özel tığ işine kolay dantel modelleri vererek katkıda bulunmak istedik. Tığ işinde çok usta değilseniz; hem elinizi alıştıracağınız hem de evinizde sergileyeceğiniz pratik dantel örnekleri ile yola çıkabilirsiniz. Öncelikle az parçalı dantel oda takımlarıyla başlamanızı önermek sanırız akıllıca olacaktır.

dantel-modelleri-3

Kadınlarımızın duygularını ve yaşam içindeki yerini motiflerle dile getirdiği dantel örtüleri hazırlamak büyük emek ister. Dantel modeli çıkartmak her baba yiğidin harcı değildir desek de Türk kadının engin, pratik ve iş bitirici kıvrak zekası bu işin de matematiğini çözmekte sınır tanımaz. Danteli bir yaşam biçimi haline getiren hanımların evlerinde dantel konulmamış bir yer bulmanız imkansız gibidir.

dantel-modelleri-4

Oda takımları, masa ve yatak örtüleri, havlu ve yastık kenarları, perdeler, dantel örgü kıyafetler ilk akla gelenlerdir. Dantellerin bazı hanımların damacana giydirmesinden tutun, buzdolabı raflarına kadar girdiği görülmüştür. Sanırız dikkatinizi çekmeyi sonunda başardık. Çok detaylı ve eziyetli dantel işlerini bırakın bu konunun uzmanları halletsin, siz basit ve örülebilirliği kolay modellerle işe başlayın. Tığ örgüsüne ilginizi kolay örneklerle başlayıp keşfettikten sonra, detaylı ve zor dantel örneklerini alabilirsiniz örgü planlarınıza.

dantel-modelleri-2

Çocuklarınızla ilişkileriniz konusunda zorlanıyorsanız ya da daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız eğitim kategorimizi de mutlaka göz atmalısınız. Beğendiğiniz sayfalarımızın ya da sitemizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak bize destek olursanız seviniriz.

dantel-modelleri-5

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ