Tığ İşi Battaniye Yapımı

Son yıllarda battaniyelerde el işi kullanımının artmasıyla birlikte, ev tekstili mağazalarının vitrinlerinde haklı bir yere oturdu örgü battaniyeler. Gerek şişle, gerekse tığ ile örülen battaniyeler ev tekstili modasında bu yılda yerini koruyor. Hal böyle olunca biz hanımlar da evlerimizi örgü battaniye modelleri ile süslemeye devam ediyoruz. Bebek battaniyeleri başta olmak üzere, büyüklerin odalarında yatak örtüsü olarak da kullanılan battaniyeler hem şık hem de sıcacık bir görüntü sunuyor bizlere.

tig-isi-battaniye-yapimi-1

Tığ işi örgü battaniye yapımı düşündüğünüzün aksine oldukça zevkle üreyen bir örgü çeşididir. Renk renk yünleri karıştırarak öreceğiniz parçaları daha sonra birleştirmek suretiyle harika bir battaniyeye sahip olabilirsiniz. Yaz ayları için pamuklu veya merserize ipleri tercih ederken, kış aylarında bittiğinde sizi sıcacık tutacak saf yün ipleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Parça parça motifler örerek hazırlayacağınız için battaniye örerken hiç sıkılmayacağınızı düşünüyoruz. Her yerde rahatlıkla örebileceğiniz bu parçaları gittiğiniz yerlere taşımak da kolay olacaktır.

tig-isi-battaniye-yapimi-2

Tığ işi battaniye örnekleri pratik örülmesi nedeniyle şişle yapılanlara oranla daha çoktur. Bebek çeyizlerinde mutlaka yeri olan örgü battaniyeleri; bebeğiniz büyüdüğünde ilaveler yaparak büyütmeniz de mümkün olacaktır. Belli başlı battaniye motifleri olmakla beraber, battaniyenizi yine engin hayal gücünüzün üreteceği farklı motiflerle hazırlayabilirsiniz.

tig-isi-battaniye-yapimi-5

Komşularınızın da desteğiyle battaniyelerinizi kısa sürede kullanmaya başlayabilirsiniz. Hanımlar kışın kapıda olduğunu düşünerek en kısa sürede ip seçiminizi yapmanızı (evdeki artık yünler de bu iş için biçilmiş kaftandır) öneririz. Komşularla imece yoluyla da örebileceğiniz battaniyeler için modelleri hemen inceleyin deriz. Zevkinize hitap eden renkli iplerle öreceğiniz ilk battaniye sizin ya da yakınınızın bebeği için olabilir mesela. Ustalaştıkça örgülerin modellerini ve boyutlarını büyütmek size daha çok keyif verecektir.

tig-isi-battaniye-yapimi-3

www.canimanne.com adresini sosyal medya hesaplarınızda paylaşırsanız, sitemizdeki pek çok kategoride yer alan yüzlerce bilginin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.

tig-isi-battaniye-yapimi-4

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ