Evde Çilek Reçeli Tarifi ve Püf Noktaları

Evde Çilek Reçeli Tarifi ve Püf Noktaları

Çilek Reçeli Tarifi ve Püf Noktaları

Pazarlarda çilek mevsimi daha yeni geliyor arkadaşlar, öyle büyük çilekler var ki 4-5 defa ısırıyorsunuz, aynen armut gibi. :) Hormonlu olduğunu düşünmek bir kenara, emin olmak bir kenara mevsimsiz meyve ve sebzede mutlaka bir problem vardır. Bunu unutmayalım arkadaşlar. Lafı uzatmadan konuya girelim… Sizlere enfes bir Çilek Tarifi vermek istiyorum. Ancak Önce Çilek Reçeli Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Püf Noktaları aktaralım.
Evde Çilek Reçeli Tarifi ve Püf Noktaları Videolu Anlatım

Evde Çilek Reçeli Tarifi ve Püf Noktaları

Çilek reçeli püf noktası;

1-Çilek alırken mutlaka en küçük olanlarını seçin.

2-Mutlaka almadan önce tadına ve kokusuna bakın, lezzetli ve kokulu olanları alın.

3-Reçelde limon suyu yerine limon tuzu kullanırsanız daha uzun ömürlü olduğu eskiden beri söylenir 1 kilo çilek için 1 çay kaşığı limon tuzu yeterlidir. limon suyu gibi tuzunu da ocaktan indirmeden 3-4
dakika önce uygulamanız yeterlidir.
4-Reçeli kavanozlara doldurduktan sonra soğumadan kapağını kapatmayın küf tutabilir, kapağını kapatmadan önce üzerinde köpük varsa mutlaka alın , köpüğü almazsanız reçelin daha çabuk şekerlemesini ayrıca kısa ömürlü olacaktır.
5-Reçel ne kadar koyu kıvamlı olursa o kadar uzun ömürlü olur.

çilek reçeli yapılışı

Çilek Reçeli İçin Malzemeler ;

1 kilo küçük boy kokulu çilek

3 su bardağı toz şeker (yada damak tadına göre tercih edebilirsiniz) 1 tane limonun suyu veya

1 çay kaşığı limon tuzu (Limon tuzu kullanımı en altta not bölümünde anlatılmıştır)

 

Çilek Reçeli Tarifi

 1. Çilekleri bol su ile zedelemeden yıkayarak temizleyin , yapraklarını düzgünce keserek resimde görüldüğü gibi tek tek ayıklayın eğer bu tarifimi okumadan önce büyük çilekler aldıysanız üzülmeyin büyük çilekleri dörde bölebilirsiniz , tekrar sudan geçirin , süzgeç yardımıyla suyunu süzün
 2. Geniş bir tencereye çilekleri koyun çileğin kilosu kadar toz şeker koymalısınız çilek ne kadar olursa olsun mutlaka kilosu kadar toz şeker koymalısınız yani 1’e 1 ölçü şeklinde
 3. Çilek ve üzerine koyduğunuz şekerler oldukça derin bir tencerede 1 gece tencerenin kapağı kapalı olarak beklemeli Bekleyen çileleri ertesi gün orta hararetli ateşe koyup pişirin , ara ara karıştırın
 4. Çilek kaynamaya başladığında üzeride oluşan köpükleri kaşık yardımıyla alın , bunu çilek reçelinin tadında ekşime olmasın ve daha berrak gözüksün diye yaptığımızı unutmayın. orta hararette kaynamaya başlayan çileklerin altını kısın kıvamı bir süre sonra yaklaşık 20 dakika sonra koyulaşacak tabi bu arada ara ara karıştırmalısınız , karıştırırken çileğin kaşıktan hızlı veya yavaş akmasından koyuluğunu anlayabilirsiniz. eğer hızlı akıyorsa bir sürede daha kaynatın ,
 5. Reçelin altını kıstık dan sonra 10 dakika içinde koyulaştığında bir adet limonun suyunu sıkıp reçele ekleyin , yaklaşık 7 dakika daha kaynatıp reçelin olup olmadığını anlamak için daha önce nar reçelinde uygulamıştık bunda da deneyelim , reçelden 1 tatlı kaşığı alın önceden buzlukta soğuttuğunuz tabağa damlatın tabağı eğdiğiniz de yavaş akıyorsa olmuş demektir , hızlıysa biraz daha pişmesi ve kıvamının oturması gerekir.
 6. Ocaktan aldığınız reçel ılındığında kavanozlara doldurunuz. Afiyet Olsun, Kolay Gelsin.

Alıntı Püf noktaları:

 1. Reçelin köpüklerini almak yerine minik bir parça tereyağı atmak reçeli daha parlak yapar.
 2. Reçeli kaynatırken, derin bir tencere kullanıp, kapağını da kesinlikle kapatmamalıyız, yoksa reçel kararır.
 3. Çelik tencere kullanacaksak, altını kapattıktan sonra kaynama devam ettiği için beş dakika kadar bekleyip başka bir kaba almalıyız ki, pişme devam etmesin ve dolayısıyla kararma yapmasın.Soğumasını orada beklemek gerekiyor.
 4. Teyzem reçelin şekerlenmemesi için limon tuzunun daha iyi olduğunu, reçelin daha iyi dayandığını söylemişti, ben de öyle yapıyorum
 5. Reçeli uzun süre kullanmayacaksanız kavanoza kaynaması bittikten on dakika sonra koyun ve ağzını hemen sıkıca kapatıp, ters çevirin..Bu şekilde küflenme ya da bozulma olmadan uzun süre dayanıyor.
 6. Ama tüketmeye hemen başlayacaksanız, iyice soğumadan kapağını kapatmayın yoksa küflenir.
 7. Mümkün mertebe az karıştırın ki çilekler ya da diğer hassas meyveler ezilmesin.
 8. Her zaman kontrollü olmanızı, reçelinizin başından ayrılmamanızı öneririm, sık sık köpüğünü almalısınız.
 9. Unutmayın ama reçel ne kadar koyu kıvamlıysa o kadar iyi dayanır ve bozulmaz..
 10. Eğer şeker kullandığınız meyvadan fazlaysa bu durumda mutlaka şekerlenecektir.
 11. Reçeli saklamak için 17-21 derecelik bir ısı gerekmektedir. (Vitamin kaybı olmaması ve içinde bakteri ürememesi açısından)
 12. Şekerle su önceden kaynatılıp da üzerine sert bir meyve atılırsa, meyvenin pişme süresi az olur. Az olunca da reçeliniz küflenir. Küflenmemesi için meyvenin önceden pişmiş olması gerekir.
 13. Yumuşak bir meyveyi de eğer önceden haşlarsanız, şeker suyu içine alana kadar dağılır, marmelat olur.
 14. Reçeli evde yaptığımız zaman şeker kullanıyoruz. Halbuki dışarıda hazır satılan reçellerde glikoz kullanılıyor, 3-5 yıl raflarda dayanmaları için içlerine koruyucu katkı maddeleri katılıyor.
 15. Hazır reçeli kaşıkla akıttığınız zaman glikozdan dolayı jöle gibi akar. Ev reçeli ise damla damla ve daha akışkandır.
Reçel yapma usulleri:
 1. Bazı meyveler var ki, daha önceden şekere yatırmak gerekir (çilek gibi)
 2. Bazı meyve veya sebzeleri ise kirece yatırmak gerekir
 3. Kimisi ise hafif haşlandıktan sonra kullanılıyor(elma, ayva gibi)
 4. Diğer bir kısım ise direkt, hiç bir işlem görmeden reçel haline getiriliyor
 5. Armut gibi yumuşak meyveleri ise kaynamış şekerli su hazırlayıp eklemek gerekiyor
Reçel kıvamı için yöntemler:
  • Buzdolabına daha önceden koyduğumuz bir tabağa bir tatlı kaşığı kadar koyalım, biraz durup, ortasından parmağımızla ya da kaşıkla bir çizgi çekelim. Bu çizgi hızlıca değil de ağır ağır kapanıyorsa reçeliniz olmuş demektir, limonunu ekleyebilirsiniz.
  • Aynı şekilde soğuk tabağa koyduğunuz reçel, tabağı eğdirdiğinizde ağır ağır ve yuvarlanarak akıyorsa yine kıvamı gelmiş demektir.
  • Kaşıktan son akan su gibi değil de damla damlaysa reçel kıvama gelmiş demektir
  • Su dolu bir çay bardağına bir damla damlattığınızda dağılmadan duruyorsa olmuş demektir.

 

 • Soğuk tabağa tek bir damla damlattığınızda hemen yayılmıyor, top gibi duruyorsa yine kıvam olmuş demektir..
 • Reçelin suyundan çay kaşığının ucu ile bir damla alıp dökün.Son damlası iplik gibi uzayarak akıyorsa olmuş demektir
 • Eğer reçeliniz sulu olduysa ve mikro dalga fırınınız varsa en yüksek ısısına getirip 3-5 dakika kaynatıp çıkarırsanız rengi bozulmadan reçelinizin fazla suyunu çektirebilirsiniz. Ama tekrar ocağa koyup da kaynatırsanız reçelinizin rengi koyulaşır, güzel olmaz.
 • Ya da yayvan bir kaba alıp üzerine tülbent kapatıp çok güneşli bir yerde iki üç gün güneşte de fazla suyunu çektirebilirsiniz..Bu da annelerimizin yöntemidir.
 • Eğer reçeliniz çok koyu olduysa içine sakın su karıştırmayın.. Ayrıca az bir ölçüde sulu kıvamlı bir şerbet hazırlayıp üzerine ilave edebilirsiniz.
 • Ya da iki ayrı reçeli karıştırabilirsiniz.
 • Eğer reçeliniz şekerlendiyse sakın atmayın! Annelerimizin yaptığı gibi şeker eriyene kadar bir kaynatın, reçeliniz kurtulur ve tekrar yenilecek hale gelir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. hatice dedi ki:

  Çilek reçeli tarifi bölümümüzde 5. Cümlenizde koyulasinca altını kisip limonu ekleyin sonra 23 dk kaynadiktan Sonra buzdolabinizda beklettiginiz cay tabağına koyun çabuk akiyorsa kaynatın yavaş akiyorsa olmuş demektir demissiniz.
  Ama Recel kivami için olan yöntemin 1.sinde ise.tabağa koyun yavaş akiyorsa şimdi limonu skın yazmissiniz yani bu limon ne zmn sıkılıyor

 2. esma dedi ki:

  Limon tuzundan sonra 20-25 dk.kadar kaynattim. Recelim berbat oldu. 2-3dk.mi demek istediniz.

  1. Canim Anne dedi ki:

   Buzdolabına daha önceden koyduğumuz bir tabağa bir tatlı kaşığı kadar koyalım, biraz durup, ortasından parmağımızla ya da kaşıkla bir çizgi çekelim. Bu çizgi hızlıca değil de ağır ağır kapanıyorsa reçeliniz olmuş demektir, limonunu ekleyebilirsiniz.

 3. Fulya dedi ki:

  Recelim şeker küpü oldu. 1 kilo çilek icin 1 kilo şeker çok fazla oldu. Onca zahmet, ocak boşa gitti. İlk defa reçel yapicaktim. Her zaman ilk yapicagim seyler icin farklı tariflere bakardim bu sefer bakmadim ne yazik ki reçel, çilek suyuna dönüşecek….

 4. Elif dedi ki:

  Ben çileklerimi ykadm bir kilo çileğe yarm kilo şeker döktüm yarm saat bekletim ocağa braktm ksk ateşte kvama gelinceye kadar kaynattm kapatmadan limon tuzu kattm bir kaynardan sonra kapattm soğuduktan sonra kavanoz doldurdum not=ocaktan aldkttan sonra bir gün güneşe bktm daha iyi kvama geliyor güneşe braktğnzda üzerini bir yazma ile örtmeyi unutmayn

 5. Rabia Serteli dedi ki:

  Malzeme bölümünde 250 gr. toz şeker yazıyor. Yapılışında ise bir kilo şeker yazıyor. Bilginize…

BİR YORUM YAZ