Dantel Tepsi Örtüsü Modelleri

Dantel Tepsi Örtüsü Modelleri

Geçmiş zamanların misafir ağırlaması da bir başka olurdu. İnsanlar birbirlerinin evine şimdi olduğu gibi pek çat kapı gitmezdi. Birkaç gün öncesinden haberleşip randevulaşmak diye bir adet vardı mesela. Buluşma gününe kadar geçen o birkaç gün; ziyaret edilecek evdeki hummalı hazırlıklara sahne olurdu. Misafiri en güzel şekilde ağırlamak için evin annesi canını dişine takıp neredeyse gece gündüz uğraşırdı. En şık örtüler çeyiz sandıklarından çıkarılır, ki bunlar genelde tığ işi dantel olurdu; masalar, vitrinler, sehpalar özenle süslenirdi.

blank

Eskiden adı bile misafir odası olan salonları süslemekle kalmazdı hanımlar. Mutfak, banyo ve hatta yatak odaları bile bu işten nasibini alırdı. Ekseriyetle gümüş tepsilerle birlikte kullanılan tepsi örtüleri de mutfaktaki yerini alırdı. Tepsi örtüsü olmadan ikram edilen çay bile kendini eksik kalmış hissederdi. Misafirlik esnasında hanımların en sevdiği sohbetlerin başında örgü modelleri karşılaştırmaları, tanıtımları gelirdi.

blank

Dantel Tepsi Örtüsü Modelleri

Dantel tepsi örtüleri gibi oda takımlarından bağımsız da örülebilen tığ işleri her evde mutlaka birden çok sayıda bulunurdu. Bu da tepsi örtüsü örnekleri açısından zengin bir yelpaze sunardı hanımlara. Yapılan ziyaret genellikle ev sahibinin gelen misafirini kendi hazırladığı birkaç model dantel tepsi örtüsü eşliğinde uğurlamasıyla son bulurdu. İade-i ziyaret zamanına kadar alınan örnek çıkarılır, hatta örmeye başlanır ve yeni buluşmada gururla sunulurdu. Aynı süreç tekrarlanır dururdu; naifti, güzeldi, anlamlıydı o eski günler.

blank

Hatıraların yüzünüzde oluşturduğu o tebessüm kaybolmadan siz de birkaç dantel tepsi örtüsü modeliyle tanışmaya ne dersiniz? Eski günleri anarak öreceğiniz; ikramlarınızdaki havayı değiştirecek sunumlarınıza eşlik eden dantelleriniz olsun isterseniz, hemen harekete geçmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ