Derya Baykal Çeşitli Örgü Modelleri

Derya Baykal Çeşitli Örgü Modelleri

Derya Baykal örgü modelleri konusunda Türkiye’de çığır açmış kişidir ve bu makalemizde sizlere bu örgü modellerinden birkaçını tanıtacağız. Bunlardan ilki ponponu kendinden bere olacaktır. Bunun için size lazım olacak malzemeleri sayacak olursak; orta kalınlıkta yün, ebruli yün, şiş no 6, yün iğnesi ve makastır. İki ipe aynı başlanarak 2 diş haroşa öreceksiniz. Daha sonra 3 ilmek örüp 6 ilmek kesecek 3 ilmeği tekrar öreceksiniz. Bu şekilde bitirdikten sonra ilmekleri 21 cm düz örüp 6 sıra iki ters iki düz lastik örerek keseceksiniz. Sonra sıra başındaki haroşalar büzülerek ponponları oluşturacaksınız. En sonunda yan dikişini yaparak bereyi tamamlayacaksınız.

Bir diğer Derya Baykal örgü modeli ise cup cake tutacak modelidir. Bunu yapabilmek için elinizde orta kalınlıkta yün, tığ no 3, yün iğnesi ve makas bulunması gerekir. Kahverengi iple 18 sıra çektikten sonra her yuvaya tek batarak 16 sıra çakma sık iğne yapılır. Üstüne beyaz iple 30 zincir çekilir. Daha sonra ise her ilmeğe tek batarak 6 sıra çakma sık iğne yapılır. Daha sonra 12 ilmek kalana kadar sıra başında ve sıra sonunda 2 ilmek eksiltilmelidir. Bunları yaptıktan sonra çevresini sık iğne ile geçip alt tarafında dilimler yapılır. Daha sonra kırmızı, pembe ve kahverengi iple süslemeler yapılabilir.

Mumluk modeli de bir Derya Baykal örgü modellerindendir. Bunun için ise şu malzemeler gerekecektir; bebe yünü, tıp no 2,1 mm, makas. Yapılış aşaması ise 6 zincir çekerek kapattıktan sonra 1 sık iğne yapılır. Daha sonra 2 tane ikili tırabzan yapılıp 3 zincir çekilir. İkinci trabzanın tepesine sık iğneyle tutturularak 1 ikili tırabzan 1 ikili sık iğne yapıp tamamlanır. Bu işlemi 3 defa yaparak motifi bitirmiş olacaksınız. Daha sonra motifleri birbirine örerken birleştirilir. Bunun gibi 12 tane yaptıktan sonra beyaz iple resimde görüldüğü gibi köşeleri dönerken 10 zincir, motif aralarına ise 12 zincir çekerek dönülür. Daha sonra her zincire tek batarak köşelerde 1 ilmeğe çift batarak ikili tırabzanı bitirmiş olursunuz. Ayrıca örgü kolye modelleri de bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ