Dünya Yer Şekilleri Haritaları

Dünya Yer Şekilleri Haritaları

Dünya Yer Şekilleri Haritaları sayesinde bölge bölge, kıtalara ve ülkelere göre tüm yer şekilleri özellikleri hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

Yer şekilleri haritaları sayesinde vadiler, ovalar, tepeler, yamaç ve deltalar gibi oluşumların hangi bölgelerde hangi yaygınlıkta olduğunu görmek mümkündür. Yer şekilleri haritaları genellikle izohips yöntemi ile gösterilmektedir. İzohips yöntemi eş yükselti eğrisine göre gösterim demektir.

Dünyanın tamamı ele alındığında her kıtanın, ülkenin kendine özgü yer şekilleri bulunmaktadır. Yer şekilleri bölgeden bölgeye dünyanın çoğu yerinde değişkenlik göstermektedir. Fiziki haritalar arasında yer alan yer şekilleri haritaları renklendirme, kabartma, tarama, gölgelendirme ve izohips yöntemleri ile gösterilmektedir. Her yöntemin kendine özgü görünüm ve özellikleri bulunmaktadır.

Dünyada kaç adet baraj olduğu, dağ zirveleri, deniz seviyeleri, akarsular, kara buzul örtüleri, deniz buzul örtüleri gibi oluşumlar hakkında en detaylı bilgiler yer şekilleri haritalarında bulunmaktadır. Yer şekilleri haritalarında bölgelere göre yükseklik değerleri, tepe veya zirve noktaları gibi detay bilgiler de verilmektedir.

Bu haritalar sitemiz bünyesinde barındırılmamaktadır eğitime katkı sağlaması açısından derlenip bir araya getirilmiş olup kaynaklar belirtilmiştir.

Kaynaklar

Tüik – Harita Genel Müdürlüğü – cografyaharita.com

Dünya Yer Şekilleri Haritaları

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ