Ekmeğin Hayatımızdaki Yeri

Ekmeğin Hayatımızdaki Yeri

Diyet yapan bazı kişilerin düştüğü, oldukça büyük bir yanlıştan bahsetmek istiyoruz. Günlük beslenmelerinde aldıkları kaloriyi düşürmek amacıyla bazı kişiler öncelikle ekmek tüketimini kestikleri görülüyor. Ancak ekmeğin vücudumuza sağladığı iki önemli fayda var. Bunların ilki kan şekerini dengelemesi, ikincisi ise sinir sistemi için gerekli olan vitaminlerin alınmasına katkı sağlamasıdır. Bu sebeple diyet yaparken ya da sağlıklı bir beslenme düzeni oturtmaya çalışırken ekmeğe de mutlaka yer verilmelidir.

ekmegin-hayatimizdaki-yeri-5

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin temel kuralı her besin maddesinden yeterli miktarlarda tüketmek olmalıdır. Özellikle diyet yapılan zamanlarda bireyler hayatlarından;  çikolata, pasta, şeker, sütlü tatlılar gibi karbonhidrat içeren besinleri tamamen çıkardığından vücudun ihtiyacı olan enerjiyi ekmek tüketimiyle sağlaması gerekmektedir. Her bünyenin ihtiyacı olan ekmek miktarı farklı olabilir.

ekmegin-hayatimizdaki-yeri-4

Ancak miktarı ne olursa olsun ekmeğin rafine edilmiş beyaz un yerine tam buğday, çavdar ya da kepekli undan hazırlanmış olmasına dikkat edilmelidir. Diyabet, tansiyon ve kalp gibi kronik hastalığı olan kişilerin posaya fazla ihtiyaçları olduğundan beyaz ekmek yerine diğerlerini tercih etmeleri daha sağlıklı olacaktır. Yine kabızlık problemi olan kişilerin de posa ihtiyacı fazla olduğu için tam buğday veya çavdar ekmeğini tercih etmeleri, bağırsak hareketleri açısından daha iyi olacaktır. Gün içinde dengesiz bir beslenme şekliyle tüketilen fazla miktarda ekmek, yarardan çok zarar vereceği gibi kilo almanızı da hızlandırmaktadır.

ekmegin-hayatimizdaki-yeri-3

Ekmek tüketimi kişiden kişiye değişim gösterebilir. Kilonuz, yaşınız, cinsiyetiniz ve çalışma temponuza göre ekmek tüketmeniz gerekmektedir. Ortalama her öğün için 2 dilim ekmek tüketmeniz normal miktar olmakla beraber, gün içinde yediğiniz makarna, galeta, pilav gibi karbonhidratlı gıdalara göre bu miktarı azaltmanız doğru olacaktır. Aksi takdirde vücudunuza karbonhidrat yüklemesi yaptığınızdan kilo almanız kaçınılmazdır.

ekmegin-hayatimizdaki-yeri-2

Eğitim kategorimizdeki yazılarımız, siz ve sevdikleriniz için bilgi hazinesi olacak değerdedir. Sosyal medyada sitemizin linkini paylaşarak dostlarınızın da farklı kategorilerdeki yazılarımızı takip etmesini sağlayabilirsiniz.

ekmegin-hayatimizdaki-yeri-1

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ