El İşlemesi Seccade Modelleri

El İşlemesi Seccade Modelleri

 Seccade işleme, etamin kumaş üzerinde işleniyor. Etamin kumaşı özel olarak satılıyor. Delikli bir kumaştır. Etamin iğnesi de özel bir iğnedir. Seccade işleme, kanaviçe işleme gibidir. Seccade işlemek için aldığımız kumaşlar delikli olduğu için, etamin iğnesi ve ipliği yardımı ile çarpı şekillerinde seccadedeki deliklerden geçirerek model ve renk ortaya çıkarır tırız. Özellikle genç kızlarımızın çeyizlerinde muhakkak bir tanede olsa vardır. Çok muhteşem bir görüntüdedir. Zevkli bir iştir. Genellikle kızlar çeyizlerine kendileri işleyip koyarlar. Çok çeşit ve desenleri mevcuttur. Özellikle saten kumaşta işlenmesi daha havalı ve şık görünümdedir. Beyaz bir saten kumaşın üzerine rengârenk çiçek etaminler işlemek gibi.

 

Etamin işi seccadelerimizde güzel hoş bir hava katarken el emeği olduğu için fiyatları da biraz pahalıdır. Seccade işlemede, model olarak minareli bir cami işlenmektedir. Çok güzel bir model olarak bilinir. Birde seccadelerimizde gül, çiçek modelleri çokça kullanılmaktadır. Seccademizde, sanki bir vazodan çiçekler dökülüyormuş gibi bir hava katarak güzel bir işlemede yapılabilir veya seccadenin kenarlarında çiçek çokça bulunurken ortasını sadede bırakabiliriz. Çeşit ve model çoktur. Model ve şekil işleme yapanın zevkine ve fikirlerine kalmıştır. Seccade işleme büyük bir emek isteyen bir iştir. Çok dikkat gerektirir. Ufacık bir hata bile örneğin bozulmasına sebeptir. El emeği her zaman güzeldir ve her zaman tutulur.

 

El örgüsü seccadeler özellikle namaz kılan ailelerin evinde 5 vakit kullanıldığı için çok kullanılan eşyalar arasındadır. Çok kullanıldığı için çok çabuk yıpranan bir eşyadır. O yüzden ne kadar çok olursa o kadar ihtiyaç olur. İşleme seccadeler özellikle çok güzel bir hediyeliktir. Samimi bir arkadaşınıza, dostunuza hediye etmek için çok kibar ve güzel bir seçenektir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ