Canım Anne

Eski Ramazan Eğlenceleri

Eski Ramazan Eğlenceleri

Eski Ramazan Eğlenceleri

Ramazan; Müslüman toplumlarında,  İslamiyet’in var olduğundan bu yana, her zaman yılın en kıymetli ayı olmuştur. Müslüman toplumlarda ramazan büyük bir coşku ve sevinçle karşılanır; çünkü ramazan bereketin, yardımlaşmanın, huzurun ve sabrın ayı olarak bilinir.

Bu denli coşku uyandıran ve insanların mutlu olduğu ayda uzun yıllardır süre gelen ramazan eğlenceleri düzenlenmiştir.

eski-ramazan-eglenceleri

Eski Ramazanlarda Neler Yapılırdı?

Günümüzde gelişen teknoloji ve değişen ilgi alanlarıyla, eski ramazan eğlenceleri yerini yavaş yavaş yenilerine bıraksa da hala kültür mirasımızı korumaya çalışan ve geçmişimize sahip çıkıp eski ramazan eğlencelerini idame ettirmeye çalışan insanlarımız oldukça eski ramazan eğlencelerinin kolay kolay unutulmayacağını söyleyebiliriz.

Eski ramazan eğlencelerinin başında tabii ki, Karagöz ve Hacivat gelir. Bunun yanında kukla gösterileri, orta oyunlar ve gölge oyunları da unutulmazlar arasındadır. Ayrı eskiden ramazan eğlenceleri için kurulan alanlarda satılan ve insanlara lezzet ziyafeti sunan macuncuları ve kağıt helvacılarıda unutmamak gerekir.

eski-ramazan-eglenceleri

Evlerde Ramazan Eğlenceleri

Şimdilerde ise ramazan eğlenceleri denince neredeyse her şehrin belli ilçelerinde kurulan ramazan eğlencesi çadırları geliyor akla. Ramazan ayı boyunca iftar davetleri de Türk toplumunun adetlerindendir. İftar menüleri afiyetle yendikten sonra da bazı geceler sahura kadar çeşitli oyunlar oynanır.

Ramazan eğlenceleri değişse de insanlar hep coşku ile karşılamaya devam edeceklerdir. Hayırlı ramazanlar…

eski-ramazan-eglenceleri

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Sitemizde yüzlerce örgü modelleri ve yüzlerce bebek örgülerinin, çeyizlik lif modelleri nin videolu anlatımlarını bulabilirsiniz. Sitemizde şu içerikler bulunmaktadır.

Örgü Modelleri Lif Modelleri Havlu Kenarı Modelleri İğne Oyası Modelleri Dantel Modelleri Amigurumi Modelleri Kanaviçe Modelleri Kendin Yap Kendin Yap Fikirleri Kolay lif modelleri

Bebek Yelek Modelleri Yelek Modelleri Bebek Elbise Modelleri Bebek Patik Modelleri Bebek Şapka ve Bere Modelleri

En çok sevilen örgüler Çeyizlik örgü modelleri Amigurumi tarifleri Dıy fikirleri Geri dönüşüm fikirleri Kolay yemek tarifleri Okul öncesi çalışmaları okul öncesi