Eski Ramazan Eğlenceleri

Eski Ramazan Eğlenceleri

Eski Ramazan Eğlenceleri

Ramazan; Müslüman toplumlarında,  İslamiyet’in var olduğundan bu yana, her zaman yılın en kıymetli ayı olmuştur. Müslüman toplumlarda ramazan büyük bir coşku ve sevinçle karşılanır; çünkü ramazan bereketin, yardımlaşmanın, huzurun ve sabrın ayı olarak bilinir.

Bu denli coşku uyandıran ve insanların mutlu olduğu ayda uzun yıllardır süre gelen ramazan eğlenceleri düzenlenmiştir.

eski-ramazan-eglenceleri

Eski Ramazanlarda Neler Yapılırdı?

Günümüzde gelişen teknoloji ve değişen ilgi alanlarıyla, eski ramazan eğlenceleri yerini yavaş yavaş yenilerine bıraksa da hala kültür mirasımızı korumaya çalışan ve geçmişimize sahip çıkıp eski ramazan eğlencelerini idame ettirmeye çalışan insanlarımız oldukça eski ramazan eğlencelerinin kolay kolay unutulmayacağını söyleyebiliriz.

Eski ramazan eğlencelerinin başında tabii ki, Karagöz ve Hacivat gelir. Bunun yanında kukla gösterileri, orta oyunlar ve gölge oyunları da unutulmazlar arasındadır. Ayrı eskiden ramazan eğlenceleri için kurulan alanlarda satılan ve insanlara lezzet ziyafeti sunan macuncuları ve kağıt helvacılarıda unutmamak gerekir.

eski-ramazan-eglenceleri

Evlerde Ramazan Eğlenceleri

Şimdilerde ise ramazan eğlenceleri denince neredeyse her şehrin belli ilçelerinde kurulan ramazan eğlencesi çadırları geliyor akla. Ramazan ayı boyunca iftar davetleri de Türk toplumunun adetlerindendir. İftar menüleri afiyetle yendikten sonra da bazı geceler sahura kadar çeşitli oyunlar oynanır.

Ramazan eğlenceleri değişse de insanlar hep coşku ile karşılamaya devam edeceklerdir. Hayırlı ramazanlar…

eski-ramazan-eglenceleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ