Evdeki Rutubeti Önlemenin Yolları

Rutubet çoğu evin can sıkıcı bir sorunudur. Evin çatı katı olması, yeterince havalandırılmaması ve üst taraftan su sızması gibi nedenler dolayı rutubet olmaktadır. Evdeki rutubeti etkili yöntemler ile engelleyebilirsiniz.

Evlerde rutubet oluşumunun birden fazla nedeni vardır. Genellikle tavanlarda, banyo ve tuvaletlerde, duvarların alt kısımlarında rutubet oluşur. rutubet oluşma sebepleri arasında en yaygın olanları evin havasız kalması, sürekli suya maruz kalması nedenleri bulunmaktadır. Rutubetli evlerde hastalıklarda ortaya çıkar. Solunum hastalıkları rutubetli evlerde sıkça ortaya çıkan bir hastalıktır. Sağlığınızı korumak ve evinizi rutubetten korumak için etkili faydalı bilgileri sizler için derledik.

Evdeki Rutubeti Önlemenin Yolları

  • 2 yemek kaşığı hidrojen peroksit ve 3 yemek kaşığı sodyum bikarbonatı karıştırın. Daha sonra bu karışımı bir fırça yardımı ile rutubet olan yerlere uygulayın. Bu işlemi haftada iki kez uyguladığınızda rutubetin tamamen yok olduğunu göreceksiniz.
  • Deniz tuzu her ne kadar zayıflama listelerinde sıkça yer alsa da ev temizliğinde de sıkça kullanılıyor. Deniz tuzunun emici özelliğinin bulunması rutubeti emip yok etmesini sağlıyor. 3 yemek kaşığı deniz tuzu ve 5 damla lavanta yağını küçük poşetlere yerleştirin. Daha sonra bu poşetleri evinizde nerede rutubet var ise oraya bırakın. Zamanla deniz tuzu rutubeti emecek lavanta yağı ise kötü kokuyu alıp kendi güzel kokusunu yayacaktır. Bu poşetleri elbise dolaplarınızda da kullanabilirsiniz.
  • Temizlikte sıkça kullanılan beyaz sirke asitli yapısı sayesinde küf oluşumunu engellemektedir. Beyaz sirkeyi su ile karıştırın daha sonra sprey şeklinde olan bir şişe içerisine dökün. Bu karışımı rutubetli olan yerlere sıkın. Bir süre sonra bir bez yardımı ile rutubetli bölgeye silin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ