Canım Anne

Fasulye Dizmesi Tarifi

Fasulye Dizmesi Tarifi

canımanne5

Günaydın hanımlar! Yaz günlerinde her daim hafif yiyeceklerden yana oluruz. Hava sıcaklığı vücudumuzu da olumsuz etkilediği için ağır ve yağlı yemekler bizim sağlığımızı olumsuz etkileyecektir. Ben yaz aylarında çeşit çeşit zeytinyağlı yemekler yaparım ve dolaptan çıkarıp yerken o ferahlık hissinin tadını çıkartırım. Güzel zeytinyağlı tarifler arasında en çok beğendiklerimden biri de fasulye dizmesidir. Kendi suyu ile ağır ağır pişen ve pasta gibi servis edilen bu yemek gerçekten hem gözümüze hem de gönlümüze hitap ediyor. Buyurun bu güzel zeytinyağlının tarifine!

canımanne1

Fasulye dizmesi malzemeleri;

1 adet kuru soğan, 1 kilo taze fasulye, ½ adet domates, 1 kahve fincanı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı tuz, 2 tatlı kaşığı toz şeker.

canımanne2

Fasulye dizmesi yapılışı;

Fasulyelerimizi yıkıyoruz, kılçıklarını ayıklıyoruz, iki ucundan fazlalıklarını almak için kesiyoruz. Geniş ve basık bir tencereye yağımızı koyuyoruz, soğanlarımızı halka halinde doğruyoruz ve tencerenin taban kısmına diziyoruz. Daha sonra soğanlarımızın üzerine aynı şekilde doğranmış domateslerimizin bir kısmını diziyoruz. Adından da anlayacağınız üzere fasulyelerimizi domateslerimizin üzerine sırayla ve kat kat diziyoruz. Artan domateslerimizi de fasulyelerimizin üzerine diziyoruz. Dizdiğimiz malzemelerimizin üzerine şeker, tuz ve zeytinyağımızı ekliyoruz. Dizdiğimiz malzemelerimizin şeklinin bozulmaması adına sarma pişirirken olduğu gibi üzerine bir ağırlık ya da tabak koyuyoruz. Tenceremizin kapağını kapatıyoruz ve fasulyelerimiz rengini değiştirip suyunu salana kadar 5-10 dakika boyunca pişiriyoruz. Sonrasında ise ocağımızın altını kısıyoruz ve bir buçuk saate yakın yemeğimizi pişiriyoruz. Yemeğimiz piştikten sonra aynı tencerede kapağı kapalı bir şekilde soğumaya bırakıyoruz. Servis aşamasına geldiğimizde de servis tabağını tencerenin ağzına kapatıyoruz ve ters çeviriyoruz. Karşımıza adeta pasta gibi güzel bir fasulye çıkıyor.

canımanne3

Umarım sizler de bu güzel yemeği evinizde yapar ve sevdiklerinize ikram edersiniz. Şimdiden ellerinize sağlık, afiyet olsun diyorum!

canımanne6

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ