Firkete Dantel Modelleri

Firkete Dantel Modelleri

Anadolu kadını örgü işi denince yaratıcılıkta sınır tanımadığını defalarca ispatlamıştır. Aklınıza gelebilecek ne obje varsa kullanarak değişik tarz örgülere imzasını da atmaya devam etmekteler. Oklavadan iğneliğe, kapı kolundan firketeye varıncaya kadar birçok materyali amacından farklı kullanarak çok güzel el işleri yapan Anadolu kadını önünde saygıyla eğiliyoruz.

Bunca değişik örgü çeşitleri arasından firkete dantel örnekleri ile konu başlığımızı belirleyelim isterseniz. Firkete oyası eskiden belli bölgelere has bir dantel türüydü ve daha çok banyo lifi yapımında kullanılan bir teknikti. Kadınlarımız bunu geliştirerek firkete oyasından dantel masa örtüleri, salon takımı modelleri, pike takımları, fiskos masa örtüsü, şallar, vitrin örtüleri ya da havlu kenarlarına uyabilecek modeller yaptılar. Kısa sürede yaygınlaşan bu teknik  artık birçok bölgede bilinmekte ve uygulanmakta.

Firkete Dantel Modelleri

En çok kullanıldığı yer havlular olan firkete dantelleri inceleyelim biraz sevgili hanımlar. Kolay firkete dantel yapımı dediğimizde aklınıza uzun uzadıya farklı motifler, örnekler gelmesin. Firkete yardımıyla yapabileceğiniz örnekler çok sınırlı, bu yüzden çeşitlendirmeleri renkleri kullanarak yapabilirsiniz. Firkete işi dantellerde kullanılan ipler genelde beyaz dantel ipinin yanında simli ya da renkli floş ipler oluyor. Ortası beyaz olarak firkete ile yapılan oyalar, renkli iplerle birleştirilerek tamamlanıyor sevgili hanımlar. Dantel işinden anlayanlar için kolayca örebileceklerini düşündüğümüz bu dantel tarzı yeni başlayanlar için de güzel bir basamak olacağını düşünüyoruz. Firkete etrafına sararak düğüm atma tekniği ile başlayacağınız dantel örneğinizi farklı renkteki ipinizle tığ yardımıyla birleştiriyorsunuz. Birleştirme örneklerini keyfinize ve zevkinize göre ince veya kalın yapabilir; tek örnekle farklı firkete dantel havlu kenarı modelleri üretebilirsiniz. Evinizdeki sıradan havluları firkete dantellerle süsleyerek şıklık yarışında bir üst basamağa rahatlıkla çıkabilirsiniz diye düşünüyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ