Canım Anne

Gebelik Şekeri Nedir Nasıl Tespit Edilir?

Gebelik Şekeri Nedir Nasıl Tespit Edilir?

Gebelik Şekeri Nedir Nasıl Tespit Edilir?

Gebelik şekeri herhangi bir şeker hastalığı durumu olmamasına rağmen gebelik sırasında anne adayında şeker değerlerinde yükselme olarak tanımlanabilir. Gebeliğin 24 ila 28.haftaları arasında şeker yükleme testi taraması yapılarak bu kontrol gerçekleştirilir. Şeker hastalığı gebelik esnasında belirtileri göstermiş olup aslında gebelik öncesinde de anne adayın da var olan bir rahatsızlıkta olabilir. Bu durum hem annede hem bebekte riskler oluşturur. Diyabet hastası bir anne adayında hamileliği sürece yüksek tansiyon, hamilelik zehirlenmesi, düşük, erken doğum gibi riskler mevcuttur. Gebelikte gebelik şekeri anne adayında mevcut ise susuzluk, kilo kaybı, çok fazla yemek yeme ihtiyacı, normalden fazla idrara çıkmak ve sürekli yorgunluk halleri başlıca belirtilerdir. Gebelik şekeri tarama testinde anne adayına 50 gr glukoz yüklenir ve bu testte sınır değer 130 ila 140 arasındadır. Açlık şekeri 95 üzeri olmalıdır. Daha sonra bu değerler 1 saat arayla tekrar ölçülür. Yüksek çıkması halinde gebelik şekeri teşhisi konulur.

gebelik-sekeri-nedir-nasil-tespit-edilir

Gebelikte Önemli Noktalar Nelerdir?

  • Hamileliğin 25 ila 28.haftalarında mutlaka gebelik şekeri olup olmadığına dair gerekli tetkikler yapılmalıdır.
  • Gebelikte şeker yüklemesi testi zararlı değildir. Eğer şeker tespit edilemezse ölüm riski çok fazladır.
  • Hamilelik şekeri genel olarak geçicidir.
  • Hamilelikte şeker hastalığına düzenli yaşam, dengeli beslenme ile engel olunabilir.
  • Gebelikte gerekiyorsa insülin tedavisine başlanılır ne anne adayına ne bebeğe hiçbir zararı yoktur.

Gebelik şekeri tedavisinde anne adayına diyet uygulanır. Şayet şekeri dengelemede diyet yeterli gelmezse insüline başlanır. Genelde gebelik şekerleri doğumun ardından kendi kendine düzelir. Bunun kesin tanısı için de mutlaka tahlil yaptırılmalıdır. Gebelik diyabeti tedavi edilmez ise bebek olduğundan fazla bir irileşme yaşar. Bu da doğum esnasında büyük sorundur. Hamilelik süresince pre eklampsi adıyal yüksek tansiyon riski doğabilir. Yüksek tansiyon hem bebek hem anne için risktir. Erken doğumlar olabilir. Ani bebek ölümleri gerçekleşebilir. Bebekte solunum sorunları oluşabilir.

Anne Ve Babadaki Diyabet Çocuğa Geçer mi?

Anne tip 1 diyabetli ise çocuğun tip1 diyabetli olma riski azdır. Ancak hem anne hem baba tip1 ise bu oran %30 lara yükselir. Diğer yandan hem annede hem babada tip2 varsa bu risk bebek için %50 ler civarındadır. Eğer kontrol altına alınmama söz konusu ise bebeğin anne karnında ölümü bile gerçekleşebilir. Oksijen azlığı, gelişme riski sorunları yaşanabilir.

gebelik-sekeri-nedir-nasil-tespit-edilir

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Sitemizde yüzlerce örgü modelleri ve yüzlerce bebek örgülerinin, çeyizlik lif modelleri nin videolu anlatımlarını bulabilirsiniz. Sitemizde şu içerikler bulunmaktadır.

Örgü Modelleri Lif Modelleri Havlu Kenarı Modelleri İğne Oyası Modelleri Dantel Modelleri Amigurumi Modelleri Kanaviçe Modelleri Kendin Yap Kendin Yap Fikirleri Kolay lif modelleri

Bebek Yelek Modelleri Yelek Modelleri Bebek Elbise Modelleri Bebek Patik Modelleri Bebek Şapka ve Bere Modelleri

En çok sevilen örgüler Çeyizlik örgü modelleri Amigurumi tarifleri Dıy fikirleri Geri dönüşüm fikirleri Kolay yemek tarifleri Okul öncesi çalışmaları okul öncesi