Gül Nasıl Kurutulur? – Evde Gül Kurutma Yöntemleri

Gül Nasıl Kurutulur? – Evde Gül Kurutma Yöntemleri

Gül nasıl kurutulur diye soranlar için yayınladığımız bu yazımızda gül kurutma yöntemleri ve tüm detayları bulabilirsiniz. Güllerin yaşamımızda büyük yeri ve anlamı vardır. Taze olarak kıymetli olan güller kurutularak da saklanır. Ülkemizde gül yetiştiriciliği yoğun olarak yapılmaktayken gülün reçeli yapılır. Nefis lezzeti ve mis gibi aromasıyla sevilen gül reçeli tarifleri sitemizde de yer alır. Bunlardan biri olan Ramazan Ayına Özel Gül Reçeli Tarifi başlıklı içeriğimiz bunlardan sadece biri…

Gül Kurutma Yöntemleri

Genellikle dekorasyon amaçlı kullanılan kurutulmuş güller evlerimizde şık duruşuyla beğenilir. Kurutulmuş güller hazır olarak satıldığı gibi, gül kurutma yöntemleri evlerimizde kendi başımıza da uygulanabilir.  Siz de gül nasıl kurutulur diye merak ediyorsanız birkaç kolay gül kurutma yöntemi öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Gül Nasıl Kurutulur

Gül Nasıl Kurutulur?

Gül nasıl kurulur? Güller evlerimizde ya da kapalı alanlarda kurutulmak isteniyorsa mutlaka nem almayan bir ortamda yapılmalıdır. Gül kurutma yöntemleri püf noktası olarak güllerin ters asılarak kurutulması gerektiği bilinir. Ayrıca güllerin kurutulacağı alanın nem almamasının yanı sıra havasız olmaması da gerekir. İşte gül kurutma nasıl olur sorunuzun cevabı

Gül Kurutmak

Gül Kurutma Yöntemleri

Gül nasıl kurutulur? Size hediye gelen ya da kendiniz aldığınız gülleri kurutarak bir dekorasyon objesi haline getirmek istiyorsanız öncelikle gül kurutma yöntemleri bilmelisiniz. Gülleri doğru yöntemlerle kurutamazsanız istediğiniz sonucu alamazsınız.

  • Güller genellikle yaz aylarında kurutulur. Çok güneş almayan bir alana temiz bir bez serilir ve gül yaprakları serpilir. Eğer bu alan çok güneş alıyorsa gül yaprakları kurumadan sararır.
  • Gül kurutma yöntemleri arasında en eski ve en bilinenlerden biri de kitapların arasında gül kurutmaktır. Böylece güller havasız kalır ve kolay kurur.
  • Gül yaprağı kurutmak için gliserin kullanılabilir. 1 yemek kaşığı su ile 1 çay kaşığı gliserini karıştırabilir ve beze serilen gül yapraklarının üzerine dökülürse güller daha kolay kurur.
  • Silisyum ile kaplanan güller mikrodalga fırına atılarak kısa bir sürede kurutulabilir. Birkaç dakika fırında tutmak yeterlidir.
  • Gül kurutmak kadar güllerin renginin korunması da önemlidir. gülleri kuruturken vantilatör kullanırsanız havasız kalmayacaklar ve renkleri de korunacaktır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ