Günümüz Çocukları Neden Çabuk Sıkılıyor ve Hayal Kırıklığına Uğruyor?

Günümüz Çocukları Neden Çabuk Sıkılıyor ve Hayal Kırıklığına Uğruyor?

Günümüz çocukları genellikle çabuk sıkılan, teknoloji bağımlısı, ilgisiz, sıkça hayal kırıklığına uğrayan ve sabırlı olmayan bir karaktere sahip oluyor. Tüm bu olumsuzlukların temelinde ise genellikle aile tarafından verilen eğitim ve öğretim eksiklikleri yer alıyor. 

Şimdilerde bir çocuğu serbest büyütmek ne yazık ki Türkiye şartları altında oldukça zor olabiliyor. Artan çocuk tecavüzleri, tacizleri, çocuk şiddeti gibi nedenler yüzünden aileler çocuklarını sürekli koruma ihtiyacı duyuyor. Çocuklarımızı büyütürken onları temelde zor bir hayata hazırladığımızı bilip ona göre hareket etmemiz gerekiyor. Çoğu ailenin de bildiği gibi günümüz çocukları çabuk sıkılma, ilgisizlik, teknoloji bağımlılığı, sabırsızlık, şımarıklık gibi kötü davranışlar sergileyebiliyor. Bu gibi davranışların engellemek ve onları geleceğe sağlam bir birey şeklinde yetiştirmek için ailelerin üzerine önemli sorumluluklar düşmektedir. Günümüz çocuklarının çabuk sıkılma ve hayal kırıklığına uğrama nedenleri;

Teknoloji Bağımlılığı

Türkiye’de çoğu aile çocukları ile uğraşmamak için genellikle eline tablet telefon verip oyalanmasını sağlar. Fakat telefon ve tablet zekası en düşük insanların bile kullanabileceği düzeyde yapılmıştır. Bu yüzden çocuklarımızın küçük yaşta teknolojik aletler kullanması bir marifet görmemeliyiz. Onlara zeka ve hayal dünyalarını geliştirecek oyunlar oynatmayı, kitaplar okumayı, hobiler edinmeyi öğretmeliyiz.

blank

Teknoloji Bağımlılığı

Her İstediklerini İstedikleri Zaman Alabilmeleri

Çocuk yetiştirme süresi boyunca yapılan en büyük yanlış onlara her istediklerini istedikleri zaman vermektir. Çocuğunuza beklemeyi, çaba gösterip karşılığında hak etmeyi öğretmeniz gerekir. Bu yüzden çok istedikleri bir şeyi hemen vermek yerine ondan çaba göstermesi gereken ve ona önemli bir şeyler öğretecek konuları yapmasını isteyin. Eğer başarılı olursa istediğini verin. Şımarık ve doyumsuz çocuk büyütmek ilerde çok ciddi karakteristik sorunlara neden olacaktır. Bu yüzden çocuğunuza az ile yetinmeyi bilen, sabırlı ve istediklerine ulaşması için çaba sarf eden birisi olmasını öğretin.

blank

Her İstediklerini İstedikleri Zaman Alabilmeleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ