Canım Anne

Halı Lekeleri Doğal Olarak Nasıl Çıkarılır?

Evimizde en çok kirlenen eşyalardan birisi hiç şüphesiz halılardır. Özellikle de evde minik insan varsa… Kirlenmesi kolay temizlemesi zor olan halılarımızın temizliğini nasıl sağlarız?

hali-lekeleri-dogal-olarak-nasil-cikarilir

  • Öncelikle hızlı olmak gerekir leke olduğunu gördüğümüz an harekete geçmeliyiz. Eğer hızlı bir şekilde lekeye  müdahale etmezsek daha sonrasında lekeyi çıkarmak çok zor olur. Lekeyi ıslatmakta yarar vardır. Islattığımız zaman su lekeye işler ve daha hızlı çıkması için yardımcı olur.

hali-lekeleri-dogal-olarak-nasil-cikarilir

  • Halı temizlemeye geçtiğimiz de bize en çok yardım edecek doğal ürünlerden biri olan sirke tek başına etkiliyken karbonatla da karıştırıldığında daha fazla etki eder. Zorlu lekeler üstünde bir süre bekletmeniz gerekebilir. Leke hafifse sadece sirke yardımcı olabilir.
  • Sirkeyle deneyip sonuç alamadıysanız eğer sirke ve karbonatı macun haline getirip bir süre bekletip diş fırçasıyla temizliğini sağlayabiliriz. Lekenin üzerine fazla bastırmamamız gerekir. Çünkü lekeye bastırdığımız zaman halının daha derinlerine lekeyi itebiliriz ve temizliği tam anlamıyla sağlamamış oluruz. Lekeyi temizlerken dağılabilir. Bunun için de lekenin dış tarafından lekenin orta kısmına doğru bir şekilde temizlenmesi gerekir.

hali-lekeleri-dogal-olarak-nasil-cikarilir

  • Doğal temizleyicilerden bir diğeri de Arap sabunudur. Hem temizliğini sağlar hem de halıya parlaklık katar. Bir süre ıslatılmış bekletilen halıya sürülür birazda bu şekilde bekletilir daha sonrasında fazla bastırmadan ve lekenin  dış tarafından merkez tarafına  doğru silinerek  veya dış fırçasıyla da aynı şekilde  temizlenir.

hali-lekeleri-dogal-olarak-nasil-cikarilir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın