Hambeles Faydaları

Hambeles Faydaları

Hambeles (Murt) meyvesi nedir, hambeles meyvesinin sağlığa faydaları nelerdir bu yazımızdan detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Hambeles (Murt) Meyvesi Nedir?

Hambeles meyvesi çoğumuzun hemen hemen her yol kenarında gördüğü fakat ismini bilmediği bir meyvedir. Tadı nahoş olan hambeles meyvesi genellikle ilaç yapımında kullanılmaktadır. Meyvenin iç kısmı incir çekirdeğini anımsatmaktadır. Meyvenin rengi sarı veya kahverengi olmaya başladığında tüketilmesi gerekir.

Ülkemizde daha çok Çukurova bölgesinde yetişen bu meyve dağlık alanlarda ve yol kenarlarında daha fazla görünmektedir. Yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılan hambeles (murt) meyvesinin sağlık açısından bilinmeyen faydalarını aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Hambeles (Murt) Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

  • Cilt sorunlarının en fazla görüleni olan akne ve sivilce tedavisi için iyi gelmektedir. Kullanımı ise reyhan ve zeytinyağı ile birlikte karıştırılıp yüze sürülerek yapılmalıdır. Ayrıca cildin deforme olan bölümlerini de onarmaktadır. Kısaca cildinizi yenilemektedir.
  • Balgam oluşumunu engeller. Özellikle sigara kullanımı ve soğuk havalardan dolayı oluşan balgamların tedavisi için kaynatıp çayını yaparak tüketebilirsiniz.
  • Bağırsak sağlığını korur. Bu yüzden ishal ve kabızlık gibi ansız hastalıkların önüne geçer.
  • Göz hastalıklarını engeller. Göz yorgunluğu hastalığını tedavi eder.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kış aylarında ortaya sıkça çıkan grip, nesle ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavi için tüketilebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=Rlr4LFj09k8

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ