Hamileler için Kış Uyarıları

Hamileler için Kış Uyarıları

Hamileliği kış aylarına denk gelen anne adayları bir şekilde hastalığa yakalanıp sıkıntı yaşarlar. Çünkü hamile bayanların ilaç kullanması sağlıklı değildir. İlaç kullanmayınca hastalıkları daha uzun sürer. Ayrıca; hamilelik sebebiyle hastalıkları daha ağır geçer.

hamileler-icin-kis-uyarilari-5

Eğer hamileliğinizi kış ayında yaşıyorsanız; naylon ve sentetik kumaşlardan oluşan giysileri giymeyi bırakmalısınız. Pamuklu ve yünlü kıyafetler tercih etmelisiniz. Ayakkabılarınızı ise kaymayan taban, rahat ve sıcak tutacak şekilde seçmelisiniz. Bel bölgeniz açılmayacak şekilde giyinmelisiniz. Ayrıca, kalın ve tek kat giymek yerine, ince ve bir kaç kat kıyafeti tercih edin.

hamileler-icin-kis-uyarilari-4

Hamileliğinizin arkasına sığınıp spor yapmanız gerektiğini göz ardı etmeyin. Kış mevsiminde bedeniniz tembelleştiği için spor yaparak harekete geçirmelisiniz. Sağlıklı bir gebelik geçirirseniz doğumunuz da rahat geçer.

Kış meyveleri c vitamini içermesi bakımından çok faydalıdır. Hamilelerin tüketmesi gereken vitaminleri kış meyve ve sebzeleri bolca içerirler. Kışın bol bol meyve tüketin. Bu şekilde kilo kontrolünüzü de sağlamış olacaksınız.

hamileler-icin-kis-uyarilari-3

Havalar soğuduğu için kışın evi havalandırmayı ihmal edebiliyoruz. Ama hamile bir bayan olarak bu size ciddi zarar verebilir. Mutlaka temiz havanın eve girmesini sağlayın. Kirli hava yorgunluk, baş ağrısı, baş  dönmesi, alerji gibi durumlara sebep olur.

Kış aylarında hasta olmamak, kötü günler geçirmekten çekinmek sebepleriyle dışarı çıkma eylemi en aza indirgenir. Ama hamile bayanlar zaten hassas oldukları için bu durumdan psikolojik olarak daha fazla etkilenebilirler. Bu yüzden psikolojinize dikkat edin ve kendinizi sıkmamaya çalışın.

hamileler-icin-kis-uyarilari-2

Fastfood tüketmemeye çalışın. Hamileler kış aylarında havanın da etkisiyle fastfood tüketmeye eğilimlidir. Ancak bu gıdalar bebeğin sağılığını tehdit eder. Bunun yerine mevsim meyve ve sebzeleri, günlük protein, demir ve kalsiyum içeren yiyecekler tüketilmelidir.

hamileler-icin-kis-uyarilari-1

 

 

 

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ