Hamileler Kendini Nasıl Korumalı ve Nelere Dikkat Etmeli?

Hamileler Kendini Nasıl Korumalı ve Nelere Dikkat Etmeli?

Hamileler Kendini Nasıl Korumalı ve Nelere Dikkat Etmeli?

Hamilelik dönemleri hayatın en dikkat edilmesi gereken dönemlerden birisidir. Bu nedenle anne adayları bu dönemde kendilerini neredeyse her durumdan korumalıdırlar. Gerek fiziki durumlar gerekse psikolojik durumlar anne adaylarını her şekilde etkileyebilirler. Bu nedenle anne adayları karşılaştıkları her durum karşısında cesur davranmalıdırlar. Bu dönemde dikkat edilmesi gereken konlar oldukça çeşitli konulardır. Bu nedenle öncelikle hangi durumlara dikkat edilmesi gerektiği öğrenilmeli ve daha sonra nasıl önlemlerin alınması gerektiğine dikkat edilmelidir. İlk olarak anne adayları gebeliğin ilk dönemlerinden son dönemlerine kadar sağlıklı beslenmeye özen göstermelidirler.

Hamileler Kendini Nasıl Korumalı

Sigara, alkol ve diğer uyuşturucu maddelere karşı olan bağımlılık bir an önce terkedilmelidir. Az içilmek şartıyla dahi olsa, anne adayları kesinlikle sigara ve alkol gibi kötü maddeler ile yakından ya da uzaktan ilgili olmamalıdırlar. Doktor muayenelerinin zamanları son derece dikkatli bir şekilde takip edilmeli ve hiçbir doktor muayenesi aksatılmamalıdır. Gebe anne adayları doktorlarının söylediği her duruma uymalı ve ilaçlarını düzenli olarak kullanmalıdır. Herhangi bir evcil hayvanla ilgilenmek de bu dönemde bebek sağlığı açısından doğru olmamaktadır. Hamile adayları hiçbir ay süresince topuklu ayakkabı giymemelidir. Pamuklu ve bol, rahat giysiler tercih edilmelidir. Giyilen giysilerin vücudu sıkmaması önem taşımaktadır. Aynı zamanda hamile adayları, bol bol egzersiz yaparak kolay doğum yapmaya olanak sağlamalıdırlar. En önemlisi de;

Hamileler Kendini Nasıl Korumalı

  • Hamile adayları mutlaka cilt bakımlarına ve diş bakımlarına çok önem vermelidirler.
  • Sık sık ılık duş alarak kasları rahatlatmak gerekmektedir.
  • Bedeni ve ruhu sık sık kötü düşüncelerden arındırmak gerekmektedir.
  • Ve bilinçli olunmayan tüm durumlarda uzmana danışmak gerekmektedir.

Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenlere Dikkat Edilmediğinde Neler Olabilir?

Gebelik döneminde kafeinli içeceklerden de uzak durulmalıdır. Abur cubur ve fast food içeren yiyecek ve içeceklerin tüketimi en aza indirgenmelidir. İlaçlar düzenli bir şekilde alınmaya devam edilmelidir. Tüm bu uyarılar dikkate alınmadığı takdirde, hem anne adaylarında hem de bebeklerde, fiziki ve psikolojik hastalıklar meydana gelebilir. Doğum rahat gerçekleşmeyebilir ve doğum sonrası anne de fiziki ve depresif ruh halleri gözlemlenebilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ