Hamilelikte D Vitamini Kaç Olmalıdır?

Hamilelikte D Vitamini Kaç Olmalıdır?

Anne adaylarının hamilelik süreçleri boyunca D Vitamini alımı çok önemlidir. Bebeğin sağlıklı gelişimi ve anne karnında sağlıklı olarak büyüyebilmesi için D Vitamini en gerekli unsurlardan biridir. Bu vitamin ayrıca annelerin sağlığı için de büyük önem taşır. Hamilelikte D Vitamini eksikliği çok karşılaşılan problemlerden biridir. Hamilelikte D Vitamini hangi düzeyde olmalıdır konusu anne adaylarınca merak edilir. Hamilelere doktorları tarafından gerekmesi halinde D Vitamini takviyesi verilir. Ancak bu vitaminin besinlerden alınması gerektiği öncelikle tavsiye edilir. Sitemizdeki diğer makalelerden olan Hamilelikte Miyom Belirtileri Nelerdir? Miyom Bitkisel Tedavi konulu yazımız binlerce kişi tarafından merakla okunmaya devam ediyor.

Hamilelikte D Vitamini

Hamilelikte D Vitamini Ne Düzeyde Olmalıdır?

Hamilelikte D Vitamini düzeyinin ne kadar olması gerektiği uluslararası ünite olarak 600 IU olarak doktorlar tarafından bildirilir. Hamilelerde D Vitamini günlük olarak alınması gereken bu miktarın öncelikle gündelik yaşamda yenilen besinlerden temin edilmesi gerekir. Hamilelikte D Vitamini eksikliği tespit edilmesi halinde anne adaylarının gittiği kadın doğum doktoru ilaçlarla takviye yoluna gider. Güneşin en önemli D Vitamini kaynağı olduğu, cildin güneşe temas ettiğinde vücutta D Vitamini üretilmeye başlandığı da bilinir. Hamilelerin D Vitamini düzeylerinin tespiti için kan testi yapılması gerekir. Hamile D Vitamini seviyesi en az 30 olmalıdır.

Hamilelikte D Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

Hamilelikte D Vitamini eksikliği belirtileri vardır. Hamilelerde D Vitamini seviyesi olması gerektiği düzeyde olursa sinir sistemi ve kas sistemi olumlu etkilenir, bağışıklık sistemi daha güçlü olur. Anne karnındaki bebeğin kemiklerinin ve dişlerinin gelişimi için de D Vitamini önemlidir. Hamile D Vitamini eksik olması anne adaylarının düşük riski ve erken doğum tehlikesiyle karşı karşıya olmasına yol açar. D Vitamini eksikliği anne adayının kalça kemikleri ve leğen kemiklerinde ağrılar olur. Ayrıca Avusturya’da yapılan bir araştırmanın sonuçlarından hamilelikte D Vitamini eksikliği sonucunda doğan çocukların otizm rahatsızlığına yakalanma riskinin yüksek olduğu ortaya çıkmıştır.

D Vitamini Eksikliği
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ