Her Çocuk Ressam Doğar

Her Çocuk Ressam Doğar

Hepimiz çok küçükken en çok elimize kalem alıp bir yerlere bir şeyler çizmeyi sevdik. Bu davranışlarımız bazen aile büyüklerimizi kızdırmış olsa da aslında her çocuğun içinde küçük bir ressam yattığını bizlere göstermektedir. Çizmek kendini bir şekilde ifade etmektir. Bazen sıkıldığımız bir ortamda elimize aldığımız bir kâğıt ve bir kalem bile bizim o an ki hislerimizi yansıtmaya yeterlidir. Çocuklarda resim yeteneği ise kendiliğinden var olduğu gibi ebeveynlerin de desteği ile daha aydınlık bir yola girilir. Aile çocuğun sadece vakit öldürmek için değil gerçekten bir şeyleri ifade edebilmek için bu yöntemi kullandığını gördüğü ve düşündüğü anda çocuklar için beceri kursları bulmalı ve sahip olunan bu yeteneği geliştirmeli. Ki son zamanlarda çocuklara resim kursu eğitimi veren birçok kurum bulunmaktadır.

canım anne-148

Peki, bu kurumlarda ne yapılmaktadır? Çocukların ilgi duyduğu alanlara göre farklı farklı dersliklerden oluşan bu kurumlar hem çocukların yapılarına göre ürünler ile onların dikkatlerini çeker hem de çocuk burada kendini özgür ve mutlu hissettiği için içindeki ruhu rahatlıkla ortaya çıkartabilir. Aileler böylelikle kendi istedikleri alanlara değil çocuklarının ilgilerinin bulunduğu alanlara yönelmiş olurlar. Bu şekilde yetişen bir çocuk hem kendinden daha emin, ne istediğini bilen bir birey olur hem de fikirlerini ve el becerilerini gönül rahatlığı ile ortaya sunabilir.

Çocuklarımızı kısıtlamadan, onları gözlemleyerek ihtiyaçları olduğu ve sevdiği alanlara yönlendirirsek hem ebeveyn olarak kendimizi vicdanen ve ruhen rahat hissedeceğiz hem de çocuğumuza daha o küçük yaştayken ilgi alanına yönelik birbirinden değerli yaklaşımlarda bulunmuş olacağız. Unutmayalım ki; huzurlu bir toplu huzurlu bir çocuk ve onu büyüten huzurlu ailelerden bir araya gelmektedir sevgili hanımlar.

canım anne-147

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ