Canım Anne

Hırka pantolon patik anlatımı

Hırka pantolon patik anlatımı

Hırka pantolon patik anlatımını yazımızın içinde yapılışı sizler için derledik, farklı örgü modelleri ve video anlatımlı yapılışları için sayfamıza göz atmadan karar vermeyiniz. Hırka ve patik modelleri çeşit ve örnek seçeneği oldukça geniştir. İstediğiniz bir çok örgü modelini bulabilirsiniz.

Örgü el işleri ve yapılışı, örgü modelleri, hırka ve patik yapımı hepsi ve daha fazlası için linke tıklamayı unutmayınız. Bizleri sosyal hesaplarınızda beğeni, paylaşımlarla desteklerseniz çok mutlu oluruz. Video anlatımların devamlılığı için paylaşımlarınız oldukça değerlidir.

Hırka pantolon patik anlatımı

hirka pantolon patik anlatimi

Bravo, Bebe 100 – Sarı 2 x 100 gr
Bravo, Bebe 100 – Beyaz 1 x 100 gr
Bravo, Bebe Akilli 1 x 100 gr
Örgü Düz örgü, Haroşa, Ajur, Lastik 1/1
şiş 4 mm, 5 mm
ilave malzeme 4 hırka + 2 elbise düğme,
bel lastiği, Kurdele Ölçüler 3 ay, 6 ay, (9 ay), 12 ay, 18 ay
Örgü açıklamaları (9 ay) içindir. HIRKA

Yakadan başlayarak bedeni tek parça öreceğiz. 4 mm sis ile 48 ilmek atalım. 10 haraşo sırası (20 sıra) ördükten sonra yakanın yayılmaması için her iki bastan 7 ser ilmeği haraşo devam ettirirken orta 34 ilmeği 1/1 lastik örelim. 6 sıra sonra örgümüzün beden ve kol ilmeklerini aşağıdaki şekilde ayıralım.
10 ilmek ön + 1 + 6 ilmek kol +1 + 12 ilmek arka + 1 + 6 ilmek kol +1 + 10 ilmek ön. Aralardaki 1 er ilmeği işaret ilmeği olarak kullanacağız.
Desenimizi düz yüzde 3 sıra düz 1 sıra ters örgü olarak kuralım. Ön ortalarda ki 7 ser ilmeğimizi haraşo devam ettireceğiz. Sağ ön lastikte 1., 11., 21. ve 31. haraşo sıralarında bastan 4. ilmeğimize 1 ilmeklik ilikler açalım.
Artırmalarımızı işaret ilmeğimizin iki yanından 1 er ilmek olarak her düz yüzde yapalım. İşaret ilmeğimizi, düz örgü sırasında ters, ters örgü sırasında ise düz örelim.
Artırma işlemimizi ön parçalar 36 sar, kollar 50 ser ve arka 56 ilmek olduğunda bitirelim ve örgümüzü parçalara ayıralım, işaret ilmeklerini ön ve arka parçalara ilave edeceğiz.
Ön parçanın bir tanesini 36 + 1 ilmek ördükten sonra bekletelim ve ayri bir ip ile kol örgüsüne devam edelim.

Kol şisimizde ki 50 ilmeğimiz ile örgümüze devam edelim. Her 2 cm de bir 4 defa iki bas 1 er ilmek eksiltelim. Ayırımdan sonraki örgü boyumuz 9 cm olduğunda Bebe 100 sari yünümüz ile 3 haraşo sırası (6 sıra) ve Bebe 100 beyaz yünümüz ile 2 haraşo sirasi (4 sıra) ördükten sonraki sırada örgümüzü bitirelim.

Ön parçada bekleyen ip ile arka bedeni 1 + 56 + 1 = 58 ilmek örelim ve tekrar ayrı bir ip ile diğer kolumuzu ayni şekilde ördükten sonra diger ön parçayı örelim.
Dönüş sıramızda şişimiz de 36 ön + 1 + 1 + 56 arka + 1 + 1 + 36 ön = toplam 132 ilmeğimiz vardır. Robadan sonraki 3. ters örgü sırasında eteğe evazelik vermek için yanlardan – sıra başından 37. ilmeğin her iki yanından 1 er ilmek arttıralım. Ayni işlemi 3 ters örgü sırası sonra tekrarlayalım. şişimizde 140 ilmeğimiz olur. 8. ters örgü sırasından sonra Bebe 100 beyaz yünümüz ile devam edelim. 10. ters örgü sıramızın dönüş sırasında ilk ve son 3 ilmeği haraşo ördükten sonra artırmalara başlayalım. Büzgü vermek için 3 ilmek örüp 1 ilmek arttırarak sıra sonuna kadar devam edelim. Son 3 ilmeği haraşo öreceğiz. 5 mm şişimiz ile 7 sıra düz örgü yapalım. Son 2 sırayı ters örgü yaptıktan sonra kapatalım.

Etek firfiri Bebe 100 sari yünümüz ile robadan sonraki 8. ters örgü sırasının altından aynı sayıda ilmek çıkartalım. Beyaz yün ile uyguladığımız sıralamayı takip ederek tamamlayalım.

Dikiş Kol altlarını tutturalım. 4 adet inci düğmemizi iliklerin karşılarına dikelim.

Bebek Örgü Hirka, Pantolon, Patik, Bere Takim

PANTOLON

Paça Paça lastigi için 4 mm sisimiz ile 45 ilmek atalim. 9 cm 1/1 lastik ördükten sonra düz örgüye geçerken 3 ilmekte 1 ilmek artiralim. Elde ettigimiz 59 ilmegimizi 5 mm sis ile örmeye devam edelim. Lastikten sonraki örgü boyumuz 16 cm oldugunda pantolonun ag kismi için her iki taraftan 6 defa 1 er ilmek artiralim. 71 ilmegimiz olmustur. Sonraki
sirada ön parçadan 3, arka parçadan sirasi ile 5 – 2 ilmek eksiltelim. Kalan 61 ilmegimiz ile ag kesiminden sonra örgü boyumuz 16 cm oldugunda arka bel yüksekligini vermek için ön parçanin 28 ilmegini örmeden geri dönelim. Arka belde ördügümüz 33 ilmegi her sirada 4 er ilmek eksilterek devam edelim. Son 5 ilmegi de ördükten sonra tüm ilmeklerimizi siste bekletelim. Diger paçayi ördügümüz paçanin aynasi olarak hazirlayalim.

Bel Lastigi Her iki paçada bekleyen 61 + 61 = 122 ilmegimizi 1 sira ördükten sonra, ters örgü ile çift lastik yapmak için her 5 ilmekte 1 ilmek artirarak 146 ilmek elde edelim. Örgümüzü çift sira yapmak için 1 ilmek örüp digerini örmeden sise alacagiz ve sira sonuna kadar ayni islemi tekrarlayacagiz. Dönüs sirasinda ise örmedigimiz ilmekleri ayni sekilde örüp digerlerini bos alacagiz. Örgü boyumuz 2 cm oldugunda ilmekleri 2 ser 2 ser kapatalim.

Dikis Pantolon ag dikisini yaptiktan sonra paçalari tutturalim. Paça lastiginin üste kivrilan 5 cm lik kismini dikisin görünmemesi için düz yüzden dikelim. Çift kat bel örgüsünün arasindan ince lastik geçirelim.

BERE

Bebe 100 beyaz yünümüz ve 4 mm sis ile 80 ilmek atalim. 1/1 lastik örgümüzün 1 cm – 4 sira-uzunlugunu beyaz devaminda 5 cm ini ise sari yünümüz ile örelim. Lastik örgü bitiminde Bebe akilli yün ve Selanik örgü ile devam edelim. Selanik örgü boyumuz 10 cm oldugunda kordon delikleri olusturmak için 1 sira 2 ilmegi beraber örüp, 1 ilmek artirarak ajur uygulayalim. Sonraki sirada sari yünümüz ile düz yüzde 4 cm düz örgüden sonra bitirelim.
Berenin iç kisminda, son akilli yün sirasindan 80 ilmek çikartalim. Ters yüzde 4 cm düz örgüden sonra bitirelim.

Dikis Arka dikisini yapalim. 4 kat beyaz yünümüzü büküp ikiye katlayarak 65 cm kordon olusturalim. Uçlari arka dikis hizasinda kalacak sekilde ajur deliklerinden geçirerek büzelim.

PATİK

Bebe 100 sari yünümüz ve 4 mm sis ile 40 ilmek atalim. 2 sira haraso ördükten sonra ( 1 haraso sirasi) her sirada orta ilmekte 1 ilmek artirarak 49 ilmek elde edelim. Sari yünümüz ile 6 haraso sirasini tamamladiktan sonra Bebe Akilli yün ile 4 haraso sirasi daha örelim. Burun olusturmak için bir sonraki sirada ilk 20 ilmegi ördükten sonra burun olusturmak için orta 9 ilmegi örelim. Her sira sonunda burun için ayirdigimiz 9. ilmegi sol sisteki ilk ilmekle beraber örerek eksiltelim. Her iki yandan 12 ser ilmek kaldiginda sisimizdeki 33 ilmegimizi 1/1 lastik örelim. Lastik boyumuz 12 cm oldugunda bitirelim. Arka dikisini yaptiktan sonra lastik örgüye geçis sirasindan kurdele geçirelim.

Yazinin Kaynagi: Bravo Dergisi

Resimlere tıklayarak büyük hallerini görebilirsiniz
bebek örgüleri bebek battaniyeleri patik şapka modelleriHırka pantolon patik anlatımı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ