İlkbahar Aylarında Çiçek Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Hava sıcaklıklarının etkisini arttırdığı bu günlerde ilkbahar ayları gelirken çiçeklerde açmaya başladı. Evin içerisinde veya bahçemizde yetiştirdiğimiz çiçeklerin bakımı da ilkbahara uygun olarak yapılmalıdır. 

Çiçekler hassas bir bünyeye sahiptir. Bu yüzden evde ve bahçelerimizde yetiştirdiğimiz çiçekler için özel bakımlar uygulamakta fayda vardır. İlkbahar ayları çiçekler için doğru ışık, güneş ve hava demektir. Düzgün bir bakım yapıldığı takdirde eviniz ve bahçeleriniz cıvıl cıvıl bir görünümde olabilir. Baharın gelmesiyle birlikte bahara özgü çiçeklerde bir bir açmaya başladı. Bahar çiçeklerini tüm bir mevsim boyunca canlı kılmak için bakımlarında dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Gübreleme, ilaçlama, saksı değişimi, toprak değişimi ilkbahar aylarının başlangıcında çiçek bakımı için önemli hazırlıklardır. İlkbahar aylarında çiçek bakımı nasıl yapılmalı;

Gübreleme ve İlaçlama İşlemleri

Bahar aylarında çiçeklerinizin gübreleme ve ilaçlama işlemlerini ilk olarak yapın. Gübreleme ve ilaçlama sayesinde kış ayları boyunca yorgun düşen çiçekler canlanacak ve ihtiyaç duyduğu mineralleri gübreli topraktan alacaktır. İlaçlama sayesinde böceklerin gelmesini engelleyebilirsiniz.

blank

Gübreleme ve İlaçlama İşlemleri

Saksı Değiştirme İşlemleri

Çiçeklerinizin saksını mutlaka bahar aylarının başında değiştirin. Gübrelenmiş ve yenilenmiş toprak ile birlikte temiz geniş bir saksı daha rahat etmelerini sağlayacak böylelikle büyüdüklerinde kökleri rahatça toprakta yayılabilecektir.

Saksı Değiştirme İşlemleri

Toprağını Değiştirin

İlkbahar aylarında çiçek bakımı yaparken toprak değiştirme konusu oldukça önemlidir. Çiçeğinizin hangi tür toprağa ihtiyaç duyduğunu belirleyip yeni bir saksı içerisinde temiz toprak kullanmak gelişimlerini destekleyecektir. Bazı çiçeklerin ise toprağının değiştirilmemesi gerekmektedir. Evinizde veya bahçenizde yer alan çiçek çeşitlerine göre çiçekçilerden özel topraklar alabilirsiniz. Toprak alırken gübreli ve ilaçlı olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Toprağını Değiştirin

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ