Soğuk Havalarda Çiçek Bakımının Püf Noktaları

Soğuk havalar insanları ve hayvanları etkilediği kadar bitkileri de etkilemektedir. Soğuk havalarda nasıl kendimize daha iyi bakıyorsak çiçeklere de özenle bakmamız gerekmektedir. 

Çiçekler mevsimlere özel olarak bakım isteyen canlılardır. Çiçek yetiştirme ve bakma meraklıları için bu tür mevsimsel bakımlar yorucu değil de tam aksine iyi vakit geçirmek için bulunmaz fırsattır. Kış aylarında evinizde ve bahçenizde bulunan çiçekler soğuk hava, rüzgar, yağmur, kar gibi etkenlerden dolayı zarar görebilir. Onları kış aylarının zorlu havalarına karşı sağlam kılmak için ise bakım yaparken bazı püf noktalara dikkat etmekte fayda vardır. Soğuk havalarda çiçek bakımının püf noktaları;

Çiçeğinizi Sularken Soğuk Su Kullanmayın

Her çiçeğin belirli periyotlar ile sulanması gerekir. Çiçeğinizi sularken soğuk su kullanmaya özen gösterin. Ilık ve içerisinde ihtiyacı olan minerallerin bulunduğu bir su karışımı kış aylarında çiçeklerin daha dirençli olmasını sağlayacak önemli bir püf noktadır.Ayrıca kış aylarında çiçeklerinizi mümkün olduğunca az ve ihtiyacı kadar sulamalısınız. Eğer çiçeğiniz çok fazla su isteyen ve suyu seven bir tür ise belli miktarda belli periyotlar ile su ihtiyacını giderin.

blank

Çiçeğinizi Sularken Soğuk Su Kullanmayın

Ortamdaki Isıyı Sabit Tutmaya Çalışın

Kış aylarında çiçeğin bulunduğu ortamda ani sıcaklık değişimi yaşanılmasını engelleyin. Örneğin içeri sıcakken havalandırmak için pencereleri bir anda açtığınızda soğuk hava çiçeğe zarar verecektir. Unutmamalısınız ki çiçeklerde bizim gibi birer canlıdır ve soğuk hava onları da kötü etkilemektedir.

Ortamdaki Isıyı Sabit Tutmaya Çalışın

Doğru Ortamda Bırakın

Her çiçek kendine özgü ihtiyaçları olan canlılardır. Çiçeğinizin ışığa ihtiyacı var ise güneç görebilen cam kenarı gibi yerlere bırakın. Çiçeğiniz daha karanlık ortamları seviyorsa onu uygun bir ortama koyun. Ayrıca çiçeğinizin yerini sürekli değiştirmeyin. Çiçeklerin bulundukları ortamı sevip uyum sağladıktan sonra yeri değiştirilirse sararma, dökülme gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Doğru Ortamda Bırakın

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ