Canım Anne

İsraf Nedir – Evde İsrafı Önleme Yöntemleri

İsraf nedir, evde israfı önleme yöntemleri nelerdir tüm detayları ve yöntemleri ile birlikte içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

İsraf hepimizin farkında olmadan gün içerisinde sıkça yaptığı bir hatadır. Elektrik, su, yiyecek vb. birçok konuda farkında olmadan ciddi israflar yaparız. İsraf nedir sorusunun cevabı kısaca ihtiyaçtan fazlasını kullanma, fazla ve umursamaz bir şekilde tüketim demektir. Dinimizce de zamanı, gıdayı, suyu ve elektriği israf etmek haramdır. Özellikle dünyada bu kadar aç ve alım gücü az insan varken israf yapmak çok düşüncesizce bir harekettir. İsraf yapılan evlerde veya herhangi bir yerde elektriğin açık kalması, suyun ihtiyaçtan fazla boş yere açık bırakılması, fazla yapılan yemekler, fazla alınan gıdalar örnek gösterilebilir. Evde israfı önleme yöntemleri nelerdir aşağıdan madde madde bulabilirsiniz.

Evde İsrafı Önleme Yöntemleri

  • Evinizde gündüz açık bırakmayın. Gün ışığından olabildiğince yararlanmaya çalışın.
  • Ev hanımları sürekli olarak gün içerisinde bulaşık yıkar. Sürekli elde bulaşık yıkayıp daha fazla su tüketmek yerine hepsini biriktirip bulaşık makinesinde yıkayın. Böylelikle daha az su ve elektrik harcamış olursunuz.
  • Buzdolabında genellikle bozuk yiyecekler olur ve çöpe atarız. Fazla yiyecek almak yerine haftalık veya birkaç günlük alın. Böylelikle yiyecek konusunda israf yapmış olmazsınız.
  • En fazla israf edilen ve çöpe atılan şeyler yiyecekler, ekmek ve yemeklerdir. Fazla yemek yapmak yerine kişi sayısına göre yiyebileceğiniz kadar yemek yapın. Fazla kalan ekmekleri değerlendirip yemek haline getirebilir veya hayvanlar için ayırabilirsiniz.

Aşağıdan QNET Türkiye kanalı anlatımı ile evde su israfını önlemenin yöntemlerini bulabilirsiniz.

İsraf İle İlgili Hadisler

Yiyip için, giyinin ve tasadduk edin Fakat israf ve kibirden sakının! [Buhari]

İktisat eden zenginleşir, israf eden fakirleşir [Bezzar]

Yiyiniz, tasadduk ediniz, giyiniz. Fakat bunları yaparken israfa ve tekebbüre kaçmayınız.Nesâi, Zekat 66

Canın her istediğini yemek de israf cümlesindendir.Ebu Davud

Ey îmân edenler! Size verdiğimiz rızıkların temiz olanlarından yiyin! Eğer sâdece Allâh’a kulluk ediyorsanız, O’na şükredin!” (Bakara Suresi 2/172)

Canının çektiği ve arzu ettiğin her şeyi yemen, şüphesiz israftır!” (İbn-i Mâce, Et‘ime, 51)

“İnkâr edenler, dünyada sâdece zevk u safâ ederler ve hayvanların yediği gibi yerler! Onların varacağı yer cehennemdir.” (Muhammed 47/12)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DMCA.com Protection Status