İstiridye Mantarının Faydaları Nelerdir ?

İstiridye Mantarının Faydaları Nelerdir ?

İstiridye Mantarının Faydaları Nelerdir ?

Bir çok çeşit mantar türü bilinmektedir. Hepsinin yeri farklıdır bugün sizlere istiridye mantarından bilgi vermek istiyorum. Kolesterol düşmanı olarak bilinen ve faydası saymakla bitmeyen istiridye mantarının hafif bir lezzet olan ve meyankökü benzeri aroma ile çok yönlüdür çorbalardan soslara yemeklerde kullanıla bilir. Asya mutfağının çokça tercih edildiği biliniyor.

İstiridye mantarı 100 yıldan daha az süredir yetiştirilmektedir. Bilim adamları sunabileceği potansiyel faydalarını araştırmaya başlamaktadır. Araştırma sonuçlarında şimdiye kadar edilinen bilgiler şöyledir.

Besin değeri yüksektir.

Anemiyi engeller.

Yüksek tansiyonu düşürür.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kabızlığı önler.

Antioksidandır.

Antibakteriyeldir.

Kolesterolü dengeler.

Besin değeri yüksektir

Besin değeri oldukça yüksek olduğu için ete eş değerdir et sevmeyenler için iyi bir alternatif olarak görebiliriz. Yüksek miktarda demir içeriğine sahip olan istiridye mantarı ete oranla etkisi daha yüksektir. Ayrıca istiridye mantarı yüksek ölçüde b vitamini bulunmaktadır. B vitamini eksikliği bulunan kişiler için vazgeçilmez olabilir.

Yüksek tansiyonu düşürür

İstiridye mantarı içerisindeki potasyum sayesinde tuzun etkisini azaltma etkisi vardır. Bu sayede yüksek tansiyon için yardımcı etkisi vardır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Çok sık mı hastalanıyorsunuz güçlü bir bağışıklık sistemi için istiridye mantarı tüketiminde fayda var. İçerisindeki antibaktiriyel ve antioksidan özelliği bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yardımcı olur.

Kabızlığı önler.

Kabızlık sorunu çekenler içinde ideal bir alternatif olabilir. Lif oranı yüksek miktarda olması, dışkıyı yumuşatır ve sindirim sisteminin hızlanmasına yardımcı olur kabızlığa iyi gelir.

Antioksidandır.

Vücudumuzda yer alan hücreler özellikle serbest radikaller nedeniyle zarar görebilmektedir. Bunun sonucun da ortaya çıkan kanser gibi sağlık sorunları başlaya bilir. İstiridye mantarı antioksidan özelliği sayesinde hücrelerin zarar görmesini neden olan serbest radikallerin etkisinin kırılmasını sağlıyor.

Antibakteriyeldir.

Bakteri oluşumunun bakteri türlerinin gelişimini engelleme özeliğine sahip olan istiridye mantarı bu bakterilerin yok olmasını sağlamaktadır. İstiridye mantarı doğal antibiyotik özelliği sayesinde çeşitli hastalıkların oluşmasını sağlamaktadır.

Kolesterolü dengeler.

Kolesterol, vücudumuzun her yerinde bulunan ve sağlık için gerekli olan mumsu, yağ benzeri bir maddedir. Kolesterol, hücre zarlarının önemli bir bileşenidir ve kolesterol, safra asitleri ve belirli vitamin ve hormonların sentezi için gereklidir. İstiridye mantarı incelendiği bazı hayvan çalışmalarında doğal olarak ve hızlı bir şekilde kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

İstiridye Mantarının Faydaları Nelerdir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ