Salatalık Tohumları Nasıl Ayrılır ?

Salatalık Tohumları Nasıl Ayrılır ?

Salatalık Tohumları Nasıl Ayrılır ?

Yaz aylarının en çok tercih ettiğimiz sebzesi salatalık diğer adıyla hıyar çocuklar başta olmak üzere çok seviyoruz. Peki tohumları nasıl ayrılır sorusunun cevabını sizlere sunmak istiyoruz.

Evinde saksıda yada bahçesinde salatalık yetiştirmek istiyorsanız öncelikle tohumlarını elde etmek gerekiyor. Bahar geldiğinde yetiştirmek üzere saklaya bilirsiniz. Ornanik guzek bir bahçede salatalık yetiştire bilirsiniz.

Salatağın bir çok faydası bilinmektedir. Yüksek oranda lif bulunduğundan kabızlık için mükemmel bir etkisi vardır. Kemik ve kıkırdak yapısını korur. B Vitamini açısından zengin olan salatalık yüksek oranda su içerdiği için toksinlerin kolayca atılmasını sağlar. Bir çok kanser türüne de mücadele eder meme kanseri, kolon kanseri, yumurtalık, rahim kanseri ve prostat kanseri türlerine yakalanma riskini azaltır.

Salatalık Tohumları Nasıl Ayrılır?

hıyarlardan (salatalık) tohumluk ayrılması

tohumlukların dalında sararması ve kurumaya başlanması beklenmelidir. Koparıldıktan sonra gölgede bir hafta kadar muhafaza edilmelidir.

Bir su kabında içi yarılarak boşaltılır, üste kalan boş tohumluklar atılır ve alta çöken tohumluklar süzülerek yine gölgede kurutulur..

Salatalık Tohumları

Salatalık

Salatalık Tohumları Nasıl Ayrılır ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ