Hümik Asit Nedir? – Hümik Asit Nerelerde Kullanılır?

Humusun en aktif maddesi olan hümik asit nedir, hangi alanlarda ve nerede ne şekilde kullanılır gibi sorunların cevaplarını sizler için derledik. 

Hümik Asit Nedir?

Hümik asit toprakta yer alan organik maddelerin ana içeriği olan humusun en aktif maddesidir. Hümik asit ikiden küçük ph değeri bulunan sularda çözülmeyen bir maddedir. Hümik asit bitkisel ve hayvansal kalıntılardan ortaya çıkmaktadır. Bu hayvansal ve bitkisel kalıntılarda biyolojik ve kimyasal aktivite sonucu ortaya çıkmaktadır. Hümik asit toprağa, bitkilere doğal yollar ile vitaminleri, mineralleri ve yaşamsal besin maddelerini aktarır. Bu yüzden günümüzde tarımda kullanılmaktadır.

Hümik asitler sayesinde her açıdan daha iyi bir toprak elde edilebilir. Toprağın nem tutma, havalandırma, tamponlanması, iyon değişimi gibi işlemlerini yerine getirir. Günümüzde tarımda daha verimli ürünler elde etmek için kullanılmaktadır.Mantar, yosun ve içerisinde lignin maddesi bulunmayan çürük meyvelerde hümik asit yer almaktadır. Bu maddenin hem fiziksel, hem kimyasal hem de biyolojik yararları bulunmaktadır. Daha kaliteli, güneşten daha iyi faydalanan ürünler yetişmesini ve toprakta bulunan zehirli maddelerin temizlenmesini sağlamaktadır.

Hümik Asit Nerelerde Kullanılır?

Organik tarımda kullanılan hümik asit toprağın gübreyi daha iyi almasını sağlamaktadır. Hümik asit ile yetiştirilen ürünlerde verimin daha fazla olduğu Rusya’da yapılan bir araştırma sonucu ortaya çıkmıştır. Patlıcan yetiştiriciliği başta olmak üzere tüm sebze, meyve ve bitkilerin yetiştirilmesinde hümik asit gereklidir. Organik tarımda kullanılan organik gübre içerisinde mutlaka hümik asit bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ