Kahvaltının Sağlığımız için Önemi

Kahvaltının Sağlığımız için Önemi

Sabah kahvaltısının önemi çok büyüktür. Bütün öğünler önemlidir; fakat sabah kahvaltısı daha önemlidir. Aksam yemeği ile sabah kahvaltımız arasında hemen, hemen 12 saatlik bir süre olduğu için vücudumuz bütün besin öğelerini eritir. Bu sebeple sabah kalktığımızda vücudumuzda halsizlik görülmesi çok normaldir. Kahvaltımız ettikten sonra, enerjimiz yeniden depolanacaktır. Kahvaltımızı etmediğimiz de ise baş ağrısı ve yorgunluk hissi çoğalır.

 

Dengeli bir kahvaltı yapabilmemiz için, peynir ve yumurta her sabah tüketmeliyiz. Günlük protein kaynağı içeren besinler yemeliyiz ki, bünyemiz bizi ayakta tutabilsin. Geceleri yavaşlayan metabolizmamız, sabahları yapılan kahvaltıdan hemen sonra hızla çalışmaya başlar. Eğer kahvaltı öğünü atlatılıp, vücut uzun süre besinsiz kalırsa, daha sonradan yediği her şey yağ olarak depolanır ve bu da sağlıksız beslenme habercisidir. Kahvaltı deyip geçmememiz gerekiyor.

Vücudumuzun glikoza ihtiyacı vardır ki, beynimizin fonksiyonlarını yerine getirebilsin. Sabah kahvaltıları özellikle çocuklar için çok daha önemlidir. Çocukların gelişimlerinin sağlıklı bir şekilde geçmesi için vücutlarının gerekli karbonhidrat, protein, yağ ve vitaminlerin yeterince alması gerekmektedir. Çocukları sabah kahvaltılarına alıştırmak sağlıklı bir gelecek sağlamaktır. Özellikle kahvaltı yapmayan çocuklarda şişmanlık daha çok görülmektedir. Ayrıca kahvaltı tok tutar. Kahvaltı yaparak, zararlı atıştırmalıklardan uzak durarak sağlığınıza zarar vermemiş olursunuz.

 Sabah kahvaltıları: Kilo kontrolünü daha iyi sağlar, kan şekeri düzene girer, sinir sistemlerimizin çalışmasında fayda görülür, çocuklarda zekâ açar ve okulda daha başarılı olurlar. Özellikle kalsiyum içeren besinlerin tüketilmesinde fayda vardır. Dişlerimiz ve kemik sağlığımız kalsiyum ihtiyacımıza göre besinleşir. Vücudumuzun her türlü besine ihtiyacı vardır.

Sağlıklı olmak için sabahları kahvaltılarımızı düzenli bir şekilde yapmalıyız. Ebeveynlerde kahvaltı alışkanlığı olmaz ise, çocuklarda da olmaması çok normal karşılanmalıdır. Çocuklarımıza güzel örnek olabilmek için çocuklarımızla beraber kahvaltı yapar alışkanlık haline getirelim, sağlığımızdan olmayalım.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ