Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

kahve lekesi nasıl çıkar1

Ülkece en çok tüketmeyi sevdiğimiz içeceklerin başında gelen kahvenin bizim için yeri her daim ayrıdır. Hele ki bazılarımız öyle müdavimi olmuştur ki içmeden rahat edemezler. Her gün muhakkak bir fincan da olsa içme gereği duyarlar. Kahve bizim kültürümüze o kadar hâkimdir ki insan ilişkilerinde de önemli bir rol oynayan unsur olmuştur. 40 yıllık hatırı olan kahve misafirliklerde de baş tacı edilmektedir. Ama bazen istenmeden kazalar meydana gelebilir. Hiç beklenmedik bir anda kahve üzerimize, koltuğumuza, halımıza dökülebilir. Bu tür kahve lekesi anında müdahale edildiğinde büyük çoğunlukla sorunun önüne geçilmiş olur.

kahve lekesi nasıl çıkar5

Kahve lekesini halıdan çıkarma işlemi için:

Öncelikle temiz ve renksiz bir bez ya da havlu ile lekenin üzerine tamponlama işlemi yaparak lekeyi ovmadan üzerine bastırmak sureti ile bezin kahveyi emmesi sağlanmalıdır. 1 bardak kadar ılık suyun içerisine ağartıcı içermeyen deterjanınızı karıştırıp 30 saniye kadar bekletiyoruz ve temiz bezimizi bu karışıma batırıyoruz ve lekemizin üzerine bastırıyoruz. Bezimiz bu işlem sonunda kahve lekesini emecektir. Bu işlemin ardından ılık suyla halımızı duruluyoruz ve kalan nemi ise kuru bir havlu yardımıyla ovalamadan bastırarak alıyoruz.

kahve lekesi nasıl çıkar4

 

Kahve lekesini koltuktan çıkarma işlemi:

Kahve döküldüyse öncelikle yapmanız gereken ilk şey koltuğumuzun kılıfını çıkarmak. Daha sonra dökülen kahvenin fazla kısmını yine renksiz bir havlu ile ovalamadan koltuktan alıyoruz. Daha sonra koltuklarımızın kılıflarını yaklaşık 5 dakika kadar soğuk suyun içerisinde bekletiyoruz. Lekenin bir kısmı zaten kendiliğinden çözülecektir. Geriye kalan lekenin kumaştan ayrılması için terk etmesi koltuk kılıflarımızı yarım saat kadar sabunlu sıcak suyun içerisinde bekletmek iyi bir sonuç verecektir.kahve lekesi nasıl çıkar2

Sizler de bu şekilde leke problemleri ile uğraşıyorsanız sitemizde yer alan püf noktaları ile ilgili bilgileri okuyarak kendi sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

kahve lekesi nasıl çıkar3

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ