Kaliteli Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler

Kaliteli Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler

Kaliteli Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı bir yaşam için uykunun önemi oldukça fazladır. Düzenli, kaliteli bir uyku için uykunuzu kaçıracak gıdaları yatmaya yakın yemekten uzak durmalısınız. Yatak odasında kötü koşullar, ilaçlar, hastalıklar, kafeinli içecekler uyku kalitesini azaltır ve uykunuzun kaçmasına neden olur.

Sigaranın uyku üzerinde olumsuz bir etkisi bulunmaktadır. sigara tiryakileri uyuduktan 3-4 saat sonra vücuttaki nikotin değeri düştüğü için genelde uyanırlar. Derin uyuyamadıkları içinde uykularını yeterince alamazlar.

kaliteli-bir-uyku-icin-yapilmasi-gerekenler

İdeal uyku süresi ise yeni doğan bebeklerde en az 16 saattir. Genç yetişkinlerde bu süre 9 saattir. Normal yetişkinlerin ise günlük olarak 7-8 sat uyku uyumaları yeterlidir.

Uykusuzluk hem vücut direncinizin düşmesine, hem bağışıklığınızın zayıflamasına hem de çeşitli hastalıklara neden olmakta veya zemin hazırlamaktadır.

  Kaliteli bir uyku için yapılması gerekenler arasından bazıları ise şunlardır;

kaliteli-bir-uyku-icin-yapilmasi-gerekenler

  • Gün içerisinde 30 dakikadan fazla uyumak gece uykularını olumsuz etkilemektedir.
  • Gün içerisinde yapacağınız 10 dakikalık hafif egzersizler uyku kalitenizi ve uyku sürenizi artırır.
  • Yatmadan 2-3 saat önce kafeinli içeceklerden, ağır yiyeceklerden uzak durunuz. Yatmadan 1-2 saat önce protein içerikli bir porsiyon meyve yiyerek uykunuzu destekleyebilirsiniz.
  • Gece yatak odanızın fazla aydınlık olmamasına özen gösteriniz. Eğer gece lambası kullanacaksanız da az ışıtan, loş ışıkları tercih ediniz.
  • Çarşaf ve yastıklarınızın, yatağınızın temiz ve rahat olmasına özen gösterin.

kaliteli-bir-uyku-icin-yapilmasi-gerekenler

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ