Kaliteli Meyve ve Sebze Nasıl Seçilir?

Kaliteli Meyve ve Sebze Nasıl Seçilir?

Kaliteli Meyve ve Sebze Nasıl Seçilir?

Meyve ve sebzelerin kaliteli ürün olup olmadığını, eski ürün olmadıklarını dışarıdan bakarak anlamak aslında oldukça kolaydır. İşte sizler için bir araya getirdiğimiz kaliteli meyve ve sebze seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar;

Domates: Domates seçerken ağır, kırmızı renkte ve kabuğu ince olanı tercih etmelisiniz. Olgun ve iyi olan domatesin tepe kısmında ince yeşil bir çizgi bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat ederek doğru domatesi seçebilirsiniz.

Karpuz: Karpuzu elinize aldığınızda ağır olmalıdır. Aynı zamanda ise yüzü pürüzsüz ve parlak olmalıdır. En önemlisi ise yüzü sarı olmamalıdır. Sarı olan karpuzlar güneşte çok kalan ve çürümeye yüz tutan karpuzlardır.

Kavun: Karpuzda olduğu gibi elinize alınız ve ağır olup olmadığına dikkat ediniz. Kavun olgunlaştıkça ağırlaşan ve tatlana bir meyvedir. Aynı zamanda kabuğu parlak olmalıdır.

Salatalık: İyi salatalık seçmek istiyorsanız mutlaka kısa, parlak ve düz olanları tercih ediniz.

Patlıcan: Rengi simsiyah ve parlak olmalıdır. Ele alındığında rengi çıkmamalıdır. Çıkıyorsa ilaçlanmış demektir.

Üzüm: Beyaz üzüm alacaksanız eğer sarımsı renkte olmalıdır. Siyah üzüm alacaksanız da simsiyah olmalıdır. Taze olup olmadığını anlamak için saplarına bakabilirsiniz. Sapları yemyeşil olmalıdır.

Ayva: Ayva seçerken koklayarak en iyisini seçebilirsiniz. İyi ayvalar kokusunu dışarı verir ve sapsarı bir renge sahip olur.

Armut: Rengi sarı ve sert olmalıdır.

kaliteli-meyve-sebze-nasil-secilir

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ