Karabuğday Diyeti

Karabuğday Diyeti

Sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda neredeyse yazılıp çizilmeyen pek bir şey kalmadı. Sağlıksız ve düzensiz yemek yeme alışkanlıklarının bize kazandırdığı tek şey kilo olunca çareyi çeşitli diyet listelerinde aramak, kaçınılmaz son olmakta hanımlar. Diyetlerle uğraşmak yerine beslenme alışkanlıklarımızı yenilemenin kesinlikle çok daha doğru bir davranış olacağını hatırlatıp, sağlıklı kilo vermenize yarayacak karabuğdayı mercek altına yatıralım istiyoruz.

karabugday-diyeti-5

Ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlasa da pek çok ülkede gayet iyi bilinen bir besin maddesidir karabuğday, nam-ı diğer greçka buğdayı. Yüksek oranda protein değerlerine sahip olan karabuğday; doymamış yağ asitleri, aminoasitler, antioksidanlar, B1, B2 ve E vitaminleri, bakır, fosfor, magnezyum ve çinko mineralleri bakımından oldukça zengindir. Tüm bunların yanında yüksek miktarda da lif içermektedir.

karabugday-diyeti-4

Karabuğdayın faydaları araştırıldığında bu ürünü tüketen hanımların,  tüketmeyenlere oranla şeker hastası olma risklerinin % 21 azaldığı gözlemlenmiştir. Aynı zamanda yüksek tansiyon ve kansızlık sorunlarında da gayet yararlı olduğu yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. İçerdiği potasyum, demir ve fosfor sayesinde aşırı terleme, burun kanaması, iltihap ve bağırsak sorunlarının çözülmesinde de faydalı olduğu bilinmektedir.

karabugday-diyeti-3

Karabuğdayı haşlamanın iki yolu var hanımlar. İlkinde; 2 su bardağı suyu küçük bir tencereye dökün ve 3 yemek kaşığı karabuğdayı ilave ederek kısa bir süre kaynatın. İkinci yöntemde ise; kaynamış suyun içerisine dökerek kısa bir süre beklemektir. Her iki işlem sonunda da kalan suyu süzmeniz gerekmektedir. Karabuğdayı en güzel tüketme şekli yağsız yoğurda karıştırarak olabilir.

karabugday-diyeti-2

Tadını sevmezseniz çeşitli baharatlarla tatlandırabilir veya sevdiğiniz meyveleri doğrayarak da tadını seveceğiniz hale getirebilirsiniz. Karabuğday diyeti yaparken her öğünde az miktarlarda tüketmeye çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer tek seferde yemek istiyorsanız bunun için öğlen menünüzü kullanabilirsiniz. Yoğurt ile yiyecekseniz ölçünüz 1 kase yoğurt için 3 yemek kaşığı haşlanmış karabuğday olmasına dikkat etmelisiniz.

karabugday-diyeti-1

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ