Kargadan Çevre Temizliği Dersi!

Kargadan Çevre Temizliği Dersi!

İzmir’de yaşanan olayda bir karganın yerdeki tabak içerisinde bulunan pilavı yedikten sonra yaptığı örnek davranış herkese kılavuzluk edecek cinsten oldu.

Çağımızın en büyük sorunlarından biri çevre kirliliğidir. Dünyada insanlardan başka hiçbir canlı yaşadığı çevreye ve doğaya zarar vermez. Fakat insanlar umursamaz bir şekilde dünyanın neslini tehlikeye atmaya devam ediyor. Sokakların çöplerle dolu olması, ormanlar ve denizlerin doğada kaybolmayan maddelerle dolu olması yaşam alanımız olan dünyanın her geçen gün daha hızlı bir şekilde daha kötü bir yer olmasına neden oluyor. İnsanlar doğayı koruma, çevreyi kirletme konusunda bu kadar bilinçsizken İzmir’de görüntülere takılan bir karganın yaptığı hareket ibretlik oldu.

İzmir Kültürpark’ta yaşayan bir karganın görüntülere takılan davranışları herkese örnek olacak cinsten. Karga yerde bulunan pilav dolu tabaktan yemek yiyor. Daha sonra ise tabağını gagası ile alıp çöpe atıyor. Her anı görüntülere yansıyan bu karganın davranışları insanların oturup kendisini eleştirmesi gereken bir davranıştır. Hor gördüğümüz, taciz ettiğimiz, işkence ettiğimiz hayvanların doğayı bizden iyi koruması, duyarlı olmaları farkındalığı arttırıcı bir hareket olmalıdır.

DHA muhabiri Mustafa Oğuz‘un kaydettiği görüntülerde yer alan karganın bu hareketi sosyal medyada gündem oldu. Her yıl piknik yaptıktan sonra ateşi söndürmeyen kişiler tarafından yanan ormanlar, piknik alanlarının çöple dolu olması, bira şişesi, plastik ürünler, poşetler gibi doğada yüzyıllar boyunca kaybolmayan ürünlerin atılması insanoğlunun ne kadar zarar veren bir canlı olduğunu bir kez daha ön plana çıkarıyor.

Kargaların doğada bulunan çöpleri gagaları ile alıp çöp kutusuna atması daha önce de görüntülere takıldı. Kargaların bu davranışını örnek alıp varsa çocuklarınıza doğayı korumayı aşımalı, elinizden geldiğinde doğayı kirletmek yerine korumalısınız. Gelecek nesillere nefes alabilecek, yaşanabilecek bir dünya bırakabilmek için çevre temizliğine dikkat etmemiz ve bu konuda etrafımızdaki bilinçlendirmemiz gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ