Karın Çatlaklarından Kurtulma Yöntemleri

Kadınların en büyük sorunlarından biri de hızlı kilo alıp vererek ve hamilelik esnasında alınan kiloların doğum sonrası verilmesiyle genellikle karın bölgelerinde oluşan çatlaklardır. Karın çatlakları yol yol yarık ve çizgiler içerdiği için cildin oldukça deforme olmasına sebep olur ve görüntü çok can sıkıcıdır.

Hamilelik esnasında alınan aşırı kilolar sebebiyle cildin normalden fazla gerilmesi çatlakların oluşmasına sebep olur. Çatlakları önlemek için hamileliğin ilk aylarından itibaren çeşitli doğal yağlar ve bitki özlü kremler kullanmakta fayda vardır. Estetik ameliyatlar ya da farklı kimyasal müdahaleler yerine hamilelik sonrası çatlaklar ve hızlı kilo vermenin sonucunda oluşan çatlaklara doğal çözümler araştırmak ve uygulamak en doğru yöntemdir.

Çatlaklar henüz kırmızı iken ılık suyla duş almak, duş başlığı ile karın etrafında hafif tazyikli ılık veya soğuk su ile dairesel hareketlerle masaj yapmak sizi çatlaklardan kurtarabilecek çözümlerden biri olabilir. Özellikle soğuk suyla yapacağınız masaj deride şok etkisi yapacağından derinizi canlandırıp güçlendirecektir. Yaptığınız soğuk duş sonrasında karnınıza doğal yağlarla rahatlatıcı bir masaj uygulamanız da çatlaklarınızdan kurtulmanızda yarar sağlayacaktır.

Karında oluşan çatlaklar için hakiki saf zeytinyağı, badem yağı, kayısı yağı, kakao yağı, çörekotu yağı, kantaron yağı, melisa yağı ve buğday yağı kullanılabilir. Bu yağları tek başına kullanabileceğiniz gibi aynı oranlarda birbirleriyle karıştırarak da kullanmanız mümkündür. Çatlak olan bölgelere bu yağlar ile hafif masaj yapıp bir saat kadar bekledikten sonra ılık suyla durularsanız daha doğru bir uygulama yapmış olursunuz. Doğal yağlarla hazırlayacağınız karışım cildinizi nemlendirirken esnekliğini de geri kazanmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca hamilelik esnasında çatlaklar oluşmadan karın bölgenize bebe yağı ve badem yağı ile masaj yapmanız da sorunu çıkmadan halletmenizi sağlayabilir.

Hamilelik çatlakları ve lekeleri, birçok kadının gebelik döneminde karşılaştığı yaygın bir sorundur. Hamilelikte cildin hızlı bir şekilde gerilmesi, cilt dokusunda yırtılmalar ve renk değişimlerine neden olur. Bu durum, hem estetik hem de sağlık açısından rahatsızlık verici olabilir. Peki, hamilelik çatlakları ve lekeleri nasıl önlenir veya tedavi edilir? İşte bu yazıda, bu sorunun cevabını bulabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ