Kışlık Menemen Nasıl Yapılır?

Kışlık Menemen Nasıl Yapılır?

Kışlık Menemen Nasıl Yapılır?

Kış hazırlıklarından başında elbette ki hiç şüphesiz kışlık menemen yapımı gelmektedir. Kışlık menemen yapımının tarifi yöreden yöreye aynı zamanda kişiden kişiye değişebilmektedir. Kışlık menemeninizi acı biber ekleyerek yapabileceğiniz gibi aynı zaman tatlı yeşil biber kullanarak da yapabilirsiniz. Menemeni yaparken kendi damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Şimdi size kışlık menemen nasıl yapılır, bununla ilgili püf noktalarını ve tarifini vereceğiz. Buradan örnekle rahatlıkla yapabilirsiniz.

kislik-menemen-nasil-yapilir

Kışlık menemen malzemeleri

10 kilo domates

1 kilo yeşil biber

1 su bardağı sıvıyağı

3 yemek kaşığı kaya tuzu

Kışlık menemen yapılışı

  • Öncelikle yeşil biberleri istediğiniz boyuttan doğrayınız. İsterseniz kalın, ince, uzun isterseniz de yemeklik küçük küçük doğrayabilirsiniz.
  • Ardından doğramış olduğunuz biberleri yağda kavurunuz.
  • Daha sonra ise domateslerin rahat soyulması için bir leğenin içine alarak 15 dakika sıcak su içinde bekletiniz. Ardından ilk sıcaklığı geçtikten sonra soyunuz ve ister küp küp isterseniz de yemeklik daha iri şekilde doğrayınız.
  • Doğradığınız domatesleri kavrulmuş olan yeşil biberlerin üzerine ilave ederek kaynamaya bırakınız. Kaynama işlemi başladıktan sonra ise 3 yemek kaşığı kaya tuzunu ilave ediniz. Menemen suyunu çekip istenilen kıvama gelene kadar kaynatınız.
  • Daha sonra sıcak şekilde kavanozlara doldurunuz.
  • Kavanozların ağzını sıkıca kapattıktan sonra ise ters çevirip üzerine bez örterek iyice tutması için 24 saat bekletiniz.

kislik-menemen-nasil-yapilir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ