Küçük Kan Dolaşımı Nedir?

Küçük kan dolaşımı vücudumuzda kalp ve akciğerler arasındaki kan dolaşımı olarak bilinir. Bu sebeple küçük kan dolaşımına akciğer dolaşımı adı da verilir. İnsan vücudunda iki çeşit kan dolaşımı vardır. Bunlardan biri büyük kan dolaşımı, diğeri de küçük kan dolaşımıdır. Büyük Kan Dolaşımı Nedir konulu yazımızı daha önce yayınlamıştık. Bu yazımızda ise küçük kan dolaşımını ele alıyoruz. Yazının devamında akciğer dolaşımı nedir ile ilgili tüm detayları ve küçük kan dolaşımının nasıl gerçekleştiğini öğrenebilirsiniz.

Küçük Kan Dolaşımı Hakkında Bilgi

Büyük kan dolaşımı kalpten organlara aort aracılığıyla temiz kan gönderilmesidir. Aynı işlemde organlara temiz kan gönderilirken; organlarda bulunan kirli kan da kalbe geri aktarılır. Küçük kan dolaşımı nedir diye açıklanacak olursa; kalpteki kirli kanın temizlenmek üzere akciğerlere gönderilmesidir. Akciğerlerde temiz hale gelen kan yeniden kalbe gelir. Bu dolaşıma küçük kan dolaşımı adı verilir.

Küçük Kan Dolaşımı

Küçük Kan Dolaşımı Ne Demek?

Küçük kan dolaşımı organlardan kalbe gelen kirli kanın temizlenmek için akciğerlere yollanması, temizlenen kanın kalbe geri getirilmesidir. Küçük kan dolaşımının amacı kısaca organlardaki kiri kanın temizlenmesidir. Sağlıklı bir kan dolaşımında kalp organlara temiz kan pompalamakla ve organlarda kirlenen kanı geri alarak temizlenmesine aracı olmakla görevlidir.

Küçük Kan Dolaşımının Amacı

Küçük Kan Dolaşımı Nasıl Olur?

Küçük kan dolaşımı akciğerler ve kalp arasındaki dolaşımdır. Akciğer dolaşımı da denilen bu dolaşımın nasıl gerçekleştiğine bir göz atalım.

  • Küçük kan dolaşımının başlangıç yeri sağ karıncıktır. Bitiş yeri ise sol kulakçıktır.
  • Öncelikle karıncıklar kasılmaya başlar ve bu kasılmayla kirli kan akciğere iletim sağlayan atardamara yönlenir.
  • Akciğer atardamarı kalpten çıkar, sol ve sağ akciğere ulaşır.
  • Akciğerlere kadar giden atardamarlar alveollerin çeperlerinde kılcal damarlara ayrılır.
  • Alveol kılcal damarlarından geçen kan difüzyonla karbondioksit verir.
  • Aynı kılcal damarlar oksijen alır ve kirli kan böylece temizlenmiş olur.
  • Akciğerlerde artık temizlenmiş olan kan her bir akciğerden çıkan ve ikişer tane olan dört toplardamar aracılığıyla kalpteki sol kulakçığa geri döner.
Vücutta Kan Dolaşımı
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. turgut tabak dedi ki:

    Teşekkür ederim. Çok zaman geçti, unutmuşum…

BİR YORUM YAZ