Canım Anne

Lavanta Nasıl Yetiştirilir? – Lavanta Yetiştiriciliği

Lavanta Nasıl Yetiştirilir? – Lavanta Yetiştiriciliği

Kokusu ve rengi ile büyüleyen çiçeklerden biri olan lavantayı doğru bir şekilde yetiştirmek ve büyütmek için nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizler için derledik. 

Lavanta hem kokusu, hem yağı, hem görselliği ile sevilen çiçekler arasında yer almaktadır. Evde saksıda veya bahçenizde lavanta yetiştirebilirsiniz. Lavanta yetiştirirken nasıl yetiştirmek gerektiğini bilip ona göre hareket etmek gerekir. Bir metreye kadar uzayabilen lavanta çiçeğinden ve saplarından yağ elde edilir. Uçucu bir yağ çeşidi olan bu yağ genellikle kokularda kullanılmaktadır. Kolonya, parfüm, kozmetik ürünler, ilaç sanayisinde sıkça kullanılan lavanta çiçeğinin sağlık açısından da faydaları bulunmaktadır.

Lavanta Nasıl Yetiştirilir?

  • Lavanta çiçeği toprak konusunda çok seçici değildir. Genellikle kuru ve kireç bakımından zengin topraklarda daha verimli yetişebilmektedir.Her mevsim yetişebilen lavanta çiçeği hem sıcak hem de soğuğa karşı dayanıklıdır.
  • İlk olarak bilmelisiniz ki tohumdan lavanta yetiştirilmez. Bir yerden lavanta fide bulup onu ekerek yetiştirmeniz gerekir.
  • Ekeceğiniz alanı sürdükten sonra lavanta fidelerini ekin. İlk ekimden sonra yeteri kadar sulayın.
  • Gelişme aşamasına kadar her gün ihtiyacı kadar sulama yapabilirsiniz. Gelişme aşamasında ise çok fazla su istemeyen bir çiçektir. Birkaç gün arayla sulamanız yeterli olacaktır.
  • Lavanta dayanıklı bir çiçek olduğu için çok fazla güneş alan bir yerde veya soğuk bir yerde yetiştirmeniz onu pek etkilemeyecektir.
  • Lavanta fideleriniz çiçek açmaya başladığında hasat etmek için saplarından kesebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Sitemizde yüzlerce örgü modelleri ve yüzlerce bebek örgülerinin, çeyizlik lif modelleri nin videolu anlatımlarını bulabilirsiniz. Sitemizde şu içerikler bulunmaktadır.

Örgü Modelleri Lif Modelleri Havlu Kenarı Modelleri İğne Oyası Modelleri Dantel Modelleri Amigurumi Modelleri Kanaviçe Modelleri Kendin Yap Kendin Yap Fikirleri Kolay lif modelleri

Bebek Yelek Modelleri Yelek Modelleri Bebek Elbise Modelleri Bebek Patik Modelleri Bebek Şapka ve Bere Modelleri

En çok sevilen örgüler Çeyizlik örgü modelleri Amigurumi tarifleri Dıy fikirleri Geri dönüşüm fikirleri Kolay yemek tarifleri Okul öncesi çalışmaları okul öncesi