Kontakt Lensle Uyunur mu?

Sıkça sorulan sorulardan biri olan, kontakt lensle uyunur mu? sorusunun cevabı yazının devamındadır. Canimanne.com olarak yıllardır merak edilen konularda takipçilerimizi bilgilendiriyoruz. Diğer sayfalarımızı ve kategorilerimizi inceleyerek sizler de faydalanabilir, hatta sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bu faydalı bilgileri sevdiklerinizle de paylaşabilirsiniz. Ayrıca Canımanne YouTube kanalımızda yer alan video içeriklerimiz de binlerce kişinin ilgi odağında olmaya devam ediyor.

Diğer bir sayfamız olan Yemekten Sonra Hazımsızlığa Ne İyi Gelir? sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

Lensle Uyunur mu

Lensle Uyumak Zararlı mı?

 Uzmanlar tarafından yapılan çeşitli açıklamalarda lensle uyunur mu sorusunun cevabı verilmiştir. Gözdeki lensi çıkartmadan uyuyan kişilerin, göz enfeksiyonuna kapılma riskinin diğer insanlara göre 6 kat daha fazla olduğu belirtilmiştir. Bu sebepten dolayı lensi çıkarıp uyumak tavsiye edilir. Gözdeki saydam tabaka (kornea) oksijen emilimini  havadan almaktadır. Uyurken göz kapaklarımızın kapalı olmasından dolayı oksijen seviyesi azalır. Lenslerle uyunduğu zaman ise gözün saydam tabakası yani kornea yeterince oksijen alamaz. Bu durum gözdeki kornea tabakasının sağlığını olumsuz yönde etkiler. Lensle uyumak, gözü olumsuz etkileyecek olan mikropların yolunu açarak gözün zarar görmesini sağlar. Bundan dolayı gözden lensi çıkartıp uyumak göz sağlığı için en doğru olanıdır.

Lensle Uyumak Zararlı mı

Lensle Uyunur mu?

Lensle uyunur mu? Kontakt lensler istisnai bir durum olmadığı sürece çıkartılıp uyunmalıdır. Eskiden lensle uyumak daha fazla zararlıydı. Şu an uyumada kullanılabilecek lensler üretilmektedir. Göze olan zararını aza indirmektedir. Fakat bu lensler oksijen geçirmesine rağmen yine de göz sağlığı için zararlı olabilir. Ayrıca lensle uyunur mu sorusunun diğer bir cevabı olarak ise, lensle uyumak gözde oluşabilecek alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Göz hastalıklarının çoğuna yol açar. Pseudomonas Aeruginosa bakterileri kör olmaya sebebiyet verebilir. Bundan dolayı gözünde lensle uyumayı alışkanlık haline getirenler düzenli doktor kontrolüne gitmelidirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ